Weather Yarmouth Bar today
Weather forecast Yarmouth Bar April 28, 2026
Afternoon in the afternoon overcast, in the evening initially overcast, later rain. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 3.2 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 5 °C. Total rainfall 9.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Yarmouth Bar, Nova Scotia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 PM
11 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1023 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
12 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1022 hPa | 45 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east |
1022 hPa | 53 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1022 hPa | 54 % | 3 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 4 PM
3 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east |
1022 hPa | 54 % | 3 °C | 85 % | 0% | 4% | 85% | 0% | |
| 5 PM
4 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1022 hPa | 63 % | 3 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 0% | |
| 6 PM
5 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1022 hPa | 68 % | 3 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 0% | |
| 7 PM
6 PM
| light rain | 7 °C 4 °C |
0.2 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1022 hPa | 73 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 6% | |
| 8 PM
7 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.2 mm | 8.6 m/s31 km/h east |
1021 hPa | 82 % | 3 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 78% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h east |
1021 hPa | 86 % | 3 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 100% | |
| 10 PM
9 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h east |
1021 hPa | 85 % | 3 °C | 100 % | 0% | 76% | 100% | 87% | |
| 11 PM
10 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east |
1021 hPa | 84 % | 3 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 71% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| rain | 5 °C 2 °C |
0.6 mm | 7.6 m/s27 km/h east-northeast |
1021 hPa | 85 % | 3 °C | 100 % | 0% | 84% | 100% | 100% | |
| 1 AM
12 AM
| heavy rain | 5 °C 2 °C |
1.1 mm | 7.7 m/s28 km/h east |
1020 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 100% | |
| 2 AM
1 AM
| heavy rain | 5 °C 2 °C |
1.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1020 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 74% | 100% | 100% | |
| 3 AM
2 AM
| heavy rain | 5 °C 2 °C |
1.1 mm | 7.5 m/s27 km/h east |
1019 hPa | 95 % | 4 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 100% | |
| 4 AM
3 AM
| heavy rain | 5 °C 2 °C |
1.5 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1019 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 5 AM
4 AM
| heavy rain | 5 °C 2 °C |
1.2 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1019 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 96% | |
| 6 AM
5 AM
| heavy rain | 5 °C 2 °C |
2.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1019 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 100% | |
| 7 AM
6 AM
| heavy rain | 5 °C 2 °C |
2.4 mm | 8.0 m/s29 km/h east |
1019 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 100% | |
| 8 AM
7 AM
| heavy rain | 5 °C 2 °C |
1.7 mm | 9.0 m/s32 km/h east |
1019 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 AM
| rain | 5 °C 2 °C |
0.7 mm | 8.2 m/s30 km/h east |
1020 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 100% | |
| 10 AM
9 AM
| light rain | 5 °C 2 °C |
0.1 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1020 hPa | 95 % | 4 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 100% | |
| 11 AM
10 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1019 hPa | 88 % | 4 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 100% | |
| 12 PM
11 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east-southeast |
1019 hPa | 78 % | 4 °C | 100 % | 0% | 49% | 16% | 100% | |
| 1 PM
12 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-southeast |
1018 hPa | 66 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 2 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east-southeast |
1017 hPa | 62 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 89% | 100% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h southeast |
1017 hPa | 62 % | 3 °C | 96 % | 0% | 0% | 82% | 93% | |
| 4 PM
3 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h southeast |
1017 hPa | 65 % | 3 °C | 84 % | 0% | 0% | 84% | 0% | |
| 5 PM
4 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h east-southeast |
1016 hPa | 66 % | 3 °C | 9 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 6 PM
5 PM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-southeast |
1017 hPa | 68 % | 3 °C | 19 % | 0% | 2% | 18% | 0% | |
| 7 PM
6 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-southeast |
1017 hPa | 72 % | 3 °C | 28 % | 0% | 2% | 27% | 0% | |
| 8 PM
7 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-southeast |
1017 hPa | 77 % | 3 °C | 92 % | 0% | 6% | 91% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east-southeast |
1018 hPa | 80 % | 2 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 0% | |
| 10 PM
9 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h east |
1018 hPa | 84 % | 2 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 4% | |
| 11 PM
10 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h east-southeast |
1017 hPa | 87 % | 2 °C | 99 % | 0% | 5% | 22% | 99% | |
Yarmouth Bar, Nova Scotia - information
State: Nova ScotiaGPS coordinates: 43.8185; -66.1477
Time zone: America / Halifax
time difference in hours with time in US is -5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Yarmouth Bar, Nova Scotia. Weather forecast Yarmouth Bar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Yarmouth Bar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Yarmouth Bar
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Yarmouth Bar
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 14:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:27 pm | 04/28/2026 4:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |