Weather West Brooklyn long-term weather forecast
Long-term weather forecast for West Brooklyn for ten days.
Sunday, May 3
5 / 2°C
| 28.5 mm | 19 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast West Brooklyn, Nova Scotia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
4.7 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 95 % | 4 °C | 93 % | 0% | 73% | 75% | 43% | |
| 9 AM
8 AM
| heavy rain | 5 °C 3 °C |
20.8 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1007 hPa | 95 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 PM
2 PM
| rain | 2 °C -1 °C |
2.9 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1003 hPa | 99 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 46% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1004 hPa | 98 % | 1 °C | 96 % | 0% | 96% | 2% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1005 hPa | 99 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1006 hPa | 95 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1006 hPa | 42 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1008 hPa | 65 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
West Brooklyn, Nova Scotia - information
State: Nova ScotiaGPS coordinates: 45.0767; -64.2684
Time zone: America / Halifax
time difference in hours with time in US is -5 hours
Something wrong, something missing?
Weather West Brooklyn, Nova Scotia. Weather forecast West Brooklyn.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for West Brooklyn is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information West Brooklyn
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 8:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:29 am | 8:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:04 am | 10:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:56 pm | 05/03/2026 6:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |