Weather Wallbrook today
Weather forecast Wallbrook April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 12 °C. At night the lowest temperature -2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wallbrook, Nova Scotia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1026 hPa | 67 % | -1 °C | 96 % | 0% | 96% | 1% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1027 hPa | 70 % | 1 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1025 hPa | 60 % | 4 °C | 33 % | 0% | 14% | 32% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1025 hPa | 72 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| clear | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1025 hPa | 92 % | -2 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1025 hPa | 82 % | 0 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1021 hPa | 51 % | 2 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1022 hPa | 77 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wallbrook, Nova Scotia - information
State: Nova ScotiaGPS coordinates: 45.0822; -64.2998
Time zone: America / Halifax
time difference in hours with time in US is -5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Wallbrook, Nova Scotia. Weather forecast Wallbrook.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wallbrook is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Wallbrook
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Wallbrook
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:59 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:15 am | 10:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:19 pm | 04/28/2026 4:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |