Weather Union Centre today
Weather forecast Union Centre April 29, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later clear. The highest temperature 13 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature -2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Union Centre, Nova Scotia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1025 hPa | 96 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1025 hPa | 74 % | 0 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1022 hPa | 40 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1023 hPa | 77 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| partly cloudy | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1022 hPa | 93 % | -2 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1021 hPa | 74 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1017 hPa | 49 % | 1 °C | 100 % | 0% | 14% | 15% | 100% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1018 hPa | 83 % | 3 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
Union Centre, Nova Scotia - information
State: Nova ScotiaGPS coordinates: 45.5308; -62.7616
Time zone: America / Halifax
time difference in hours with time in US is -5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Union Centre, Nova Scotia. Weather forecast Union Centre.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Union Centre is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Union Centre
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Union Centre
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 14:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:04 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:20 pm | 04/29/2026 4:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |