Weather Vikersund today
| 19 °C | 18 °C | 8 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 9 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 10 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 11 pm |
sunrise 4:13 am
sunset 10:22 pm
HOURLY
sunset 10:22 pm
Weather forecast Vikersund May 29, 2026
Clear in the afternoon. High of 25 °C. Partly cloudy overnight with a low of 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vikersund, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/29/2026 |
|||||||||||||
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 31 % | 6 °C | 76 % | 0% | 2% | 17% | 62% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1011 hPa | 36 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 62% | 91% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1011 hPa | 39 % | 7 °C | 94 % | 0% | 1% | 3% | 90% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1010 hPa | 42 % | 7 °C | 83 % | 0% | 0% | 1% | 81% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1010 hPa | 51 % | 8 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1010 hPa | 62 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1010 hPa | 61 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1010 hPa | 67 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Saturday 05/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1010 hPa | 74 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1010 hPa | 80 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1010 hPa | 84 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1010 hPa | 86 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1010 hPa | 87 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1010 hPa | 87 % | 5 °C | 35 % | 0% | 0% | 34% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1010 hPa | 83 % | 6 °C | 47 % | 0% | 2% | 46% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1010 hPa | 74 % | 7 °C | 52 % | 0% | 14% | 48% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 65 % | 7 °C | 63 % | 0% | 27% | 58% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1009 hPa | 60 % | 7 °C | 57 % | 0% | 25% | 49% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1009 hPa | 56 % | 8 °C | 51 % | 0% | 17% | 40% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1009 hPa | 51 % | 8 °C | 58 % | 0% | 36% | 29% | 8% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1010 hPa | 50 % | 8 °C | 84 % | 0% | 60% | 54% | 2% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1010 hPa | 53 % | 9 °C | 81 % | 0% | 55% | 58% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 53 % | 9 °C | 74 % | 0% | 54% | 36% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1011 hPa | 51 % | 10 °C | 75 % | 0% | 62% | 28% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 50 % | 10 °C | 57 % | 0% | 46% | 24% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1011 hPa | 47 % | 9 °C | 52 % | 0% | 33% | 27% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1011 hPa | 47 % | 9 °C | 38 % | 0% | 21% | 21% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1010 hPa | 48 % | 9 °C | 18 % | 0% | 10% | 9% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1010 hPa | 50 % | 9 °C | 5 % | 0% | 3% | 2% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1011 hPa | 56 % | 10 °C | 8 % | 0% | 3% | 5% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1011 hPa | 63 % | 10 °C | 8 % | 0% | 5% | 3% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1012 hPa | 72 % | 10 °C | 6 % | 0% | 4% | 2% | 0% | |
Vikersund, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 59.9684; 9.9911
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Vikersund, Norway. Weather forecast Vikersund.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vikersund is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Vikersund
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Vikersund
data are always in the local timeSun and light
May 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:13 am | 10:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 18:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 2:52 am | 11:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/28/2026 7:35 pm | 05/29/2026 2:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |