Weather Storen today
Weather forecast Storen May 29, 2026
Cloudy morning, turning to partly cloudy by midday, then changing to rain in the afternoon, becoming sleet in the evening. High of 4 °C. Total rainfall 3.3 to 7.699999999999999 mm. Snow overnight with a low of -1 °C. Total rainfall 1.3 to 2.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Storen, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1019 hPa | 91 % | -3 °C | 79 % | 0% | 50% | 73% | 16% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1016 hPa | 73 % | -4 °C | 18 % | 0% | 0% | 2% | 15% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 4 °C 0 °C |
0.0-3.8 mm | 7.5 m/s27 km/h southwest |
1013 hPa | 59 % | -3 °C | 86 % | 0% | 12% | 3% | 82% | |
| 8 PM
2 PM
| sleet | 1 °C -2 °C |
0.0-3.9 mm | 7.7 m/s28 km/h west-southwest |
1006 hPa | 94 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 40% | 26% | |
Tomorrow, Saturday 05/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| snow | 1 °C -2 °C |
0.0-2.8 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1010 hPa | 98 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 25% | 57% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1011 hPa | 96 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 9% | |
| 2 PM
8 AM
| sleet | 1 °C -2 °C |
0.0-2.4 mm | 6.5 m/s23 km/h west-southwest |
1013 hPa | 84 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1011 hPa | 94 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 49% | 89% | |
Storen, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 61.4613; 7.8714
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Storen, Norway. Weather forecast Storen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Storen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Storen
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Storen
data are always in the local timeSun and light
May 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:07 am | 10:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 18:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 2:23 am | 12:33 am |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/28/2026 7:55 pm | 05/29/2026 2:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |