Weather Skydalen today
Weather forecast Skydalen April 28, 2026
During the day morning overcast, in the afternoon cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 6 °C. Total rainfall 0.0 to 3.4 mm. At night rain. The lowest temperature -2 °C. Total rainfall 1.1 to 2.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Skydalen, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1031 hPa | 97 % | -1 °C | 73 % | 2% | 72% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1031 hPa | 98 % | -1 °C | 89 % | 24% | 89% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1031 hPa | 99 % | 0 °C | 88 % | 51% | 88% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1031 hPa | 99 % | 0 °C | 93 % | 35% | 93% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1031 hPa | 99 % | 0 °C | 94 % | 26% | 94% | 1% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1031 hPa | 98 % | -1 °C | 94 % | 22% | 94% | 0% | 2% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | -1 °C -3 °C |
0.0-0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1031 hPa | 98 % | -1 °C | 99 % | 14% | 99% | 10% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1031 hPa | 96 % | -1 °C | 99 % | 3% | 99% | 24% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1031 hPa | 96 % | 0 °C | 99 % | 0% | 99% | 17% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1031 hPa | 98 % | 0 °C | 99 % | 42% | 99% | 0% | 14% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1031 hPa | 98 % | 1 °C | 99 % | 7% | 98% | 0% | 76% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1031 hPa | 88 % | 0 °C | 94 % | 0% | 79% | 0% | 74% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1031 hPa | 78 % | 0 °C | 68 % | 0% | 53% | 0% | 31% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1031 hPa | 70 % | 0 °C | 83 % | 0% | 65% | 0% | 58% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1030 hPa | 68 % | 0 °C | 83 % | 0% | 64% | 0% | 53% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1030 hPa | 66 % | 0 °C | 87 % | 0% | 60% | 1% | 67% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1030 hPa | 64 % | 0 °C | 72 % | 0% | 52% | 4% | 39% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1030 hPa | 63 % | 0 °C | 71 % | 0% | 41% | 7% | 43% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1030 hPa | 63 % | 0 °C | 54 % | 0% | 16% | 18% | 32% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1029 hPa | 67 % | 0 °C | 62 % | 0% | 3% | 21% | 50% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1029 hPa | 82 % | 0 °C | 89 % | 0% | 0% | 30% | 85% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1029 hPa | 87 % | 0 °C | 99 % | 0% | 0% | 45% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1029 hPa | 89 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0-0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1029 hPa | 88 % | -1 °C | 100 % | 0% | 14% | 96% | 99% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0-0.6 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1029 hPa | 84 % | 0 °C | 100 % | 0% | 33% | 85% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0-0.6 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1029 hPa | 85 % | 0 °C | 100 % | 0% | 43% | 89% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0-0.6 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1028 hPa | 85 % | 0 °C | 100 % | 0% | 78% | 92% | 99% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0-0.4 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1028 hPa | 83 % | 0 °C | 100 % | 0% | 97% | 99% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0-0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1028 hPa | 84 % | 0 °C | 100 % | 0% | 99% | 95% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 2 °C -1 °C |
0.0-0.5 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1028 hPa | 89 % | 0 °C | 100 % | 0% | 99% | 89% | 85% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 2 °C -1 °C |
0.0-0.6 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1027 hPa | 96 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 87% | 77% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 2 °C -1 °C |
0.0-0.6 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1027 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 30% | 100% | 52% | 80% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 2 °C -1 °C |
0.0-0.4 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1027 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 74% | 100% | 42% | 91% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.0-0.4 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1027 hPa | 100 % | 2 °C | 100 % | 96% | 100% | 13% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.0-0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1027 hPa | 100 % | 3 °C | 100 % | 99% | 100% | 0% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0-0.4 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1027 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 49% | 100% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0-0.3 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1027 hPa | 98 % | 4 °C | 100 % | 22% | 99% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0-0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h west-southwest |
1026 hPa | 93 % | 3 °C | 100 % | 0% | 99% | 0% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0-0.3 mm | 5.8 m/s21 km/h west-southwest |
1027 hPa | 91 % | 3 °C | 99 % | 0% | 98% | 0% | 96% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0-0.3 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1027 hPa | 88 % | 3 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 31% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0-0.3 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1027 hPa | 88 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 44% | |
| 5 PM
11 AM
| fog | 5 °C 3 °C |
0.0-0.3 mm | 5.9 m/s21 km/h west-southwest |
1027 hPa | 98 % | 4 °C | 100 % | 32% | 100% | 0% | 82% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.0-0.4 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1027 hPa | 100 % | 4 °C | 100 % | 98% | 100% | 0% | 89% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.0-0.4 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1027 hPa | 100 % | 4 °C | 100 % | 98% | 100% | 0% | 81% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 4 °C 2 °C |
0.0-0.5 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1027 hPa | 100 % | 4 °C | 100 % | 98% | 100% | 0% | 36% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 4 °C 2 °C |
0.0-0.4 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1027 hPa | 100 % | 4 °C | 100 % | 97% | 100% | 0% | 49% | |
| 10 PM
4 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0-0.4 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1027 hPa | 100 % | 4 °C | 100 % | 98% | 100% | 0% | 52% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 4 °C 2 °C |
0.0-0.3 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1027 hPa | 100 % | 4 °C | 100 % | 99% | 100% | 0% | 27% | |
Skydalen, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 64.5008; 11.9697
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Skydalen, Norway. Weather forecast Skydalen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Skydalen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Skydalen
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Skydalen
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:52 am | 9:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:09 pm | 16:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:43 am | 10:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:45 pm | 04/28/2026 4:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |