Weather Skrinnfjellet the day after tomorrow
Weather forecast Skrinnfjellet May 1, 2026
During the day rain. The highest temperature 6 °C. Total rainfall 2.2 to 34.800000000000004 mm. At night rain. The lowest temperature 3 °C. Total rainfall 1.2 to 11.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Skrinnfjellet, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0-1.2 mm | 7.7 m/s28 km/h south-southwest |
1015 hPa | 92 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 93% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.0-1.6 mm | 8.7 m/s31 km/h south-southwest |
1014 hPa | 91 % | 4 °C | 100 % | 0% | 99% | 1% | 64% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.0-1.5 mm | 9.0 m/s32 km/h south-southwest |
1012 hPa | 90 % | 4 °C | 99 % | 0% | 98% | 10% | 64% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.0-1.6 mm | 8.0 m/s29 km/h south-southwest |
1011 hPa | 91 % | 4 °C | 99 % | 0% | 98% | 39% | 58% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.1-1.8 mm | 8.4 m/s30 km/h south-southwest |
1011 hPa | 91 % | 4 °C | 99 % | 0% | 99% | 63% | 31% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.0-2.1 mm | 8.6 m/s31 km/h south-southwest |
1010 hPa | 88 % | 3 °C | 98 % | 0% | 94% | 78% | 36% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.0-2.0 mm | 8.6 m/s31 km/h south-southwest |
1009 hPa | 84 % | 3 °C | 98 % | 0% | 89% | 84% | 52% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.0-1.9 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southwest |
1009 hPa | 86 % | 3 °C | 95 % | 0% | 88% | 61% | 32% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.0-1.7 mm | 7.2 m/s26 km/h south-southwest |
1008 hPa | 88 % | 4 °C | 95 % | 0% | 90% | 56% | 36% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.0-1.9 mm | 9.8 m/s35 km/h southwest |
1006 hPa | 88 % | 4 °C | 97 % | 0% | 92% | 84% | 26% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.1-1.7 mm | 9.4 m/s34 km/h southwest |
1006 hPa | 90 % | 4 °C | 99 % | 0% | 97% | 97% | 7% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.0-1.2 mm | 8.4 m/s30 km/h southwest |
1006 hPa | 90 % | 4 °C | 99 % | 0% | 97% | 97% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 6 °C 3 °C |
0.0-1.1 mm | 8.8 m/s32 km/h southwest |
1005 hPa | 91 % | 4 °C | 99 % | 0% | 98% | 97% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 6 °C 3 °C |
0.0-3.4 mm | 9.3 m/s33 km/h west-southwest |
1005 hPa | 94 % | 5 °C | 99 % | 0% | 99% | 93% | 9% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.3-7.9 mm | 6.2 m/s22 km/h west-southwest |
1005 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 40% | 99% | 98% | 33% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 3 °C 1 °C |
0.9-9.1 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1006 hPa | 94 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 4 °C 1 °C |
1.2-11.6 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1003 hPa | 95 % | 3 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 9% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 4 °C 1 °C |
0.4-9.2 mm | 7.5 m/s27 km/h south-southwest |
998 hPa | 92 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 69% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 3 °C 0 °C |
0.1-6.7 mm | 7.6 m/s27 km/h west-northwest |
1000 hPa | 81 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 35% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0-3.7 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1001 hPa | 81 % | -1 °C | 95 % | 0% | 83% | 85% | 14% | |
Skrinnfjellet, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 68.7826; 17.1374
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Skrinnfjellet, Norway. Weather forecast Skrinnfjellet.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Skrinnfjellet is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Skrinnfjellet
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 3:39 am | 10:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 18:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 1:07 am | 12:28 am |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 9:01 pm | 05/01/2026 2:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |