Weather Skiftingshaugen week
Weather forecast for Skiftingshaugen for this and next week.
Friday, May 1
19 / 8°C
| 0.0 mm | 23 km/h |
| 8 °C | 6 °C | 2 am | |
| 11 °C | 9 °C | 8 am | |
| 19 °C | 16 °C | 2 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 8 pm |
sunrise 5:34 am
sunset 9:38 pm
HOURLY
sunset 9:38 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Skiftingshaugen, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1027 hPa | 76 % | 4 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1027 hPa | 72 % | 3 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1027 hPa | 80 % | 4 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1024 hPa | 74 % | 6 °C | 51 % | 0% | 3% | 0% | 50% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
1019 hPa | 38 % | 4 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0-1.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1016 hPa | 59 % | 5 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.0-4.7 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1014 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.0-5.2 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1011 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0-1.3 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1010 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 60% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0-1.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1010 hPa | 78 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 64% | |
Skiftingshaugen, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 60.2970; 5.2915
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Skiftingshaugen, Norway. Weather forecast Skiftingshaugen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Skiftingshaugen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Skiftingshaugen
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:34 am | 9:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:35 pm | 16:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:39 am | 10:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:16 am | midnight |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:43 pm | 05/01/2026 4:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |