Weather Rorvik, Nord-Trondelag today
Weather forecast Rorvik, Nord-Trondelag April 29, 2026
During the day overcast, in the afternoon rain. The highest temperature 9 °C. Total rainfall 4.4 to 5.4 mm. At night overcast. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rorvik, Nord-Trondelag, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1026 hPa | 87 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1024 hPa | 82 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 66% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.0-2.9 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1026 hPa | 76 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 32% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.0-2.5 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1025 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 92% | 69% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1024 hPa | 92 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 98% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1025 hPa | 87 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 79% | 73% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0-0.6 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1027 hPa | 80 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 85% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1026 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 53% | 0% | |
Rorvik, Nord-Trondelag, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 64.8620; 11.2373
Time zone: Europe / Oslo
Population: 2 615
Altitude: 1 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Rorvik, Nord-Trondelag, Norway. Weather forecast Rorvik, Nord-Trondelag.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rorvik, Nord-Trondelag is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Rorvik, Nord-Trondelag
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Rorvik, Nord-Trondelag
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:48 am | 9:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 16:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:36 am | 10:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:26 pm | 04/29/2026 4:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |