Weather Rimbane week
Weather forecast for Rimbane for this and next week.
Monday, May 18
12 / 5°C
| 2.7 mm | 8 km/h |
| 5 °C | 4 °C | 2 am | |
| 8 °C | 6 °C | 8 am | |
| 12 °C | 11 °C | 2 pm | |
| 10 °C | 10 °C | 8 pm |
sunrise 4:45 am
sunset 10:17 pm
HOURLY
sunset 10:17 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rimbane, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1012 hPa | 92 % | 4 °C | 84 % | 0% | 62% | 25% | 41% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 80 % | 4 °C | 88 % | 0% | 34% | 43% | 75% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.0-2.8 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 67 % | 6 °C | 93 % | 0% | 82% | 24% | 14% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.0-2.7 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1015 hPa | 86 % | 8 °C | 99 % | 0% | 90% | 78% | 75% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0-0.6 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 91 % | 6 °C | 99 % | 0% | 93% | 82% | 50% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 83 % | 6 °C | 96 % | 0% | 80% | 75% | 40% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1017 hPa | 72 % | 7 °C | 98 % | 0% | 88% | 84% | 32% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 12 °C 11 °C |
0.0-3.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1016 hPa | 70 % | 6 °C | 58 % | 0% | 18% | 28% | 35% | |
Rimbane, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 60.4392; 6.4635
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Rimbane, Norway. Weather forecast Rimbane.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rimbane is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rimbane
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:45 am | 10:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:30 pm | 17:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:35 am | 11:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 4:20 am | 05/19/2026 2:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |