Weather Ratåsen week
Weather forecast for Ratåsen for this and next week.
Wednesday, Apr 29
8 / 3°C
| 0.2 mm | 17 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ratåsen, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.0-0.4 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1030 hPa | 96 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 94% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0-0.3 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1030 hPa | 97 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 88% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0-0.3 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1029 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 6% | 100% | 95% | 70% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0-0.2 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1029 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 16% | 100% | 83% | 52% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0-0.2 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northeast |
1029 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 11% | 100% | 70% | 43% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0-0.3 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1029 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 11% | 100% | 57% | 44% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0-0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1028 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 6% | 100% | 9% | 45% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1028 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 9% | 100% | 0% | 94% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1029 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 19% | 100% | 0% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1029 hPa | 97 % | 4 °C | 100 % | 6% | 100% | 1% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1029 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 1% | 99% | 2% | 97% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1029 hPa | 93 % | 4 °C | 100 % | 0% | 98% | 3% | 97% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1029 hPa | 88 % | 5 °C | 100 % | 0% | 99% | 0% | 93% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 98% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1029 hPa | 87 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 49% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 36% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1029 hPa | 87 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 36% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 43% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 98 % | 0% | 96% | 0% | 72% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 96 % | 0% | 90% | 0% | 69% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1029 hPa | 88 % | 4 °C | 95 % | 0% | 88% | 0% | 67% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1029 hPa | 90 % | 4 °C | 98 % | 0% | 95% | 0% | 72% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1030 hPa | 92 % | 4 °C | 98 % | 0% | 93% | 0% | 83% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1030 hPa | 94 % | 4 °C | 92 % | 0% | 79% | 0% | 72% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1030 hPa | 96 % | 3 °C | 82 % | 0% | 55% | 0% | 61% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1029 hPa | 96 % | 3 °C | 78 % | 0% | 58% | 0% | 48% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1029 hPa | 96 % | 3 °C | 95 % | 0% | 93% | 0% | 42% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1029 hPa | 95 % | 2 °C | 99 % | 0% | 98% | 0% | 46% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1029 hPa | 96 % | 2 °C | 99 % | 0% | 97% | 0% | 82% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1029 hPa | 96 % | 2 °C | 99 % | 0% | 92% | 0% | 83% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northeast |
1029 hPa | 94 % | 2 °C | 93 % | 0% | 87% | 0% | 46% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1029 hPa | 89 % | 3 °C | 82 % | 0% | 82% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1029 hPa | 84 % | 3 °C | 79 % | 0% | 79% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1029 hPa | 80 % | 5 °C | 76 % | 0% | 76% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1028 hPa | 76 % | 6 °C | 65 % | 0% | 65% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1028 hPa | 73 % | 7 °C | 61 % | 0% | 41% | 0% | 37% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1027 hPa | 71 % | 8 °C | 86 % | 0% | 10% | 0% | 84% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1027 hPa | 69 % | 9 °C | 88 % | 0% | 1% | 0% | 88% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1023 hPa | 67 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ratåsen, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 63.2270; 10.0554
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Ratåsen, Norway. Weather forecast Ratåsen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ratåsen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ratåsen
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:04 am | 9:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 16:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4 am | 10:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 1:56 am | 12:59 am |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:29 pm | 04/29/2026 4:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |