Weather Øyra weekend
Weather forecast for Øyra for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning heavy rain, later morning rain, in the afternoon initially rain, later overcast. Sunday during the day morning snow, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later rain showers, in the evening cloudy.
Friday, May 1
8 / 6°C
| 10.8 mm | 20 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Øyra, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.1-1.6 mm | 4.9 m/s18 km/h southwest |
1015 hPa | 87 % | 4 °C | 99 % | 0% | 99% | 4% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 7 °C 5 °C |
0.1-1.8 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1014 hPa | 90 % | 5 °C | 99 % | 0% | 99% | 5% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.0-1.8 mm | 6.4 m/s23 km/h southwest |
1013 hPa | 91 % | 5 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.0-2.1 mm | 6.5 m/s23 km/h southwest |
1012 hPa | 89 % | 4 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.0-2.4 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1012 hPa | 85 % | 4 °C | 97 % | 0% | 97% | 1% | 2% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.1-2.4 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1011 hPa | 81 % | 3 °C | 97 % | 0% | 97% | 48% | 10% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.1-2.2 mm | 6.0 m/s22 km/h southwest |
1010 hPa | 84 % | 3 °C | 98 % | 0% | 96% | 72% | 5% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
0.1-2.1 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1010 hPa | 92 % | 5 °C | 99 % | 0% | 98% | 92% | 13% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.6-10.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1009 hPa | 94 % | 5 °C | 99 % | 0% | 98% | 97% | 47% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0-8.3 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
1009 hPa | 86 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 42% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.9-9.2 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1006 hPa | 90 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 61% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 4 °C 2 °C |
1.3-11.8 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1003 hPa | 92 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 23% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.4-9.1 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
999 hPa | 89 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 35% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 5 °C 2 °C |
0.2-7.7 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1000 hPa | 79 % | 2 °C | 99 % | 0% | 62% | 97% | 45% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0-6.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1001 hPa | 82 % | 0 °C | 96 % | 0% | 46% | 92% | 0% | |
Something wrong, something missing?
Weather Øyra, Norway. Weather forecast Øyra.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Øyra is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Øyra
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 3:42 am | 9:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:46 pm | 18:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 1:35 am | 12:15 am |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:54 pm | 05/01/2026 2:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |