Weather Odda today
| 14 °C | 14 °C | 8 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 10 pm | |
| 9 °C | 8 °C | 11 pm |
sunrise 5:39 am
sunset 9:24 pm
HOURLY
sunset 9:24 pm
Weather forecast Odda April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon cloudy. The highest temperature 17 °C. At night cloudy. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Odda, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h south-southwest |
1029 hPa | 75 % | 3 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southeast |
1030 hPa | 75 % | 2 °C | 48 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east |
1030 hPa | 73 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southeast |
1030 hPa | 72 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1030 hPa | 71 % | 2 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1030 hPa | 70 % | 1 °C | 97 % | 0% | 0% | 2% | 97% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1030 hPa | 69 % | 1 °C | 82 % | 0% | 0% | 4% | 81% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southeast |
1030 hPa | 69 % | 2 °C | 70 % | 0% | 0% | 3% | 68% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southeast |
1030 hPa | 64 % | 2 °C | 93 % | 0% | 0% | 2% | 93% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south |
1030 hPa | 57 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 12% | 98% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southwest |
1030 hPa | 56 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 41% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h north-northwest |
1030 hPa | 55 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 63% | 97% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north |
1030 hPa | 55 % | 5 °C | 94 % | 0% | 0% | 66% | 83% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1030 hPa | 53 % | 6 °C | 91 % | 0% | 0% | 57% | 80% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1030 hPa | 52 % | 6 °C | 95 % | 0% | 0% | 62% | 87% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1030 hPa | 53 % | 6 °C | 67 % | 0% | 0% | 52% | 31% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1030 hPa | 52 % | 6 °C | 48 % | 0% | 2% | 38% | 12% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1030 hPa | 52 % | 6 °C | 38 % | 0% | 11% | 22% | 10% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1030 hPa | 56 % | 7 °C | 88 % | 0% | 23% | 3% | 86% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1030 hPa | 63 % | 8 °C | 95 % | 0% | 33% | 0% | 90% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1030 hPa | 67 % | 8 °C | 47 % | 0% | 41% | 0% | 12% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northeast |
1030 hPa | 76 % | 8 °C | 67 % | 0% | 41% | 0% | 48% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1031 hPa | 84 % | 8 °C | 84 % | 0% | 37% | 0% | 74% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1031 hPa | 86 % | 6 °C | 57 % | 0% | 24% | 0% | 38% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1031 hPa | 87 % | 5 °C | 36 % | 0% | 15% | 3% | 17% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northeast |
1031 hPa | 89 % | 5 °C | 48 % | 0% | 5% | 2% | 39% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-northeast |
1031 hPa | 89 % | 5 °C | 63 % | 0% | 3% | 0% | 61% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southeast |
1031 hPa | 88 % | 4 °C | 70 % | 0% | 1% | 0% | 70% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southeast |
1031 hPa | 87 % | 4 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east |
1031 hPa | 87 % | 4 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-southeast |
1031 hPa | 86 % | 4 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southeast |
1031 hPa | 84 % | 4 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southeast |
1031 hPa | 77 % | 6 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southwest |
1031 hPa | 71 % | 6 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1031 hPa | 67 % | 7 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northwest |
1031 hPa | 61 % | 8 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1031 hPa | 58 % | 9 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1030 hPa | 55 % | 9 °C | 62 % | 0% | 0% | 0% | 62% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1030 hPa | 53 % | 10 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 66% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1030 hPa | 53 % | 10 °C | 52 % | 0% | 0% | 0% | 52% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1029 hPa | 51 % | 10 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1029 hPa | 50 % | 9 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1029 hPa | 49 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north |
1029 hPa | 52 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h north |
1029 hPa | 61 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Something wrong, something missing?
Weather Odda, Norway. Weather forecast Odda.
Odda - weather nearby - bigger cities
Odda - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Odda is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Odda
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Odda
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:39 am | 9:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:31 pm | 15:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 10:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:31 am | 11:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:13 pm | 04/28/2026 4:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |