Weather Movik, Troms long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Movik, Troms for ten days.
Monday, May 4
5 / 0°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Movik, Troms, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1001 hPa | 88 % | -1 °C | 82 % | 0% | 45% | 69% | 18% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1000 hPa | 75 % | -1 °C | 97 % | 0% | 2% | 96% | 43% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1001 hPa | 64 % | -1 °C | 94 % | 0% | 5% | 93% | 39% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1001 hPa | 66 % | -1 °C | 57 % | 0% | 19% | 43% | 21% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1001 hPa | 89 % | -1 °C | 64 % | 0% | 35% | 39% | 19% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1002 hPa | 81 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 23% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1004 hPa | 57 % | -2 °C | 80 % | 0% | 14% | 65% | 47% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1005 hPa | 75 % | 0 °C | 96 % | 0% | 21% | 93% | 22% | |
Movik, Troms, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 69.7114; 19.0929
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Movik, Troms, Norway. Weather forecast Movik, Troms.
Movik, Troms - weather nearby - bigger cities
Movik, Troms - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Movik, Troms is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Movik, Troms
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 3:01 am | 10:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 19:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| does not occur | does not occur |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |