Weather Mosgjelet long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Mosgjelet for ten days.
Wednesday, Apr 29
11 / 1°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Mosgjelet, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1031 hPa | 91 % | 2 °C | 79 % | 0% | 14% | 0% | 76% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1031 hPa | 92 % | 2 °C | 73 % | 0% | 7% | 0% | 70% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1031 hPa | 91 % | 1 °C | 70 % | 0% | 7% | 0% | 68% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1031 hPa | 92 % | 1 °C | 86 % | 0% | 7% | 0% | 84% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1031 hPa | 93 % | 0 °C | 99 % | 0% | 7% | 0% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1031 hPa | 94 % | 0 °C | 99 % | 0% | 7% | 0% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1031 hPa | 93 % | 0 °C | 99 % | 0% | 6% | 0% | 99% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1031 hPa | 90 % | 0 °C | 92 % | 0% | 9% | 0% | 91% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1031 hPa | 84 % | 1 °C | 79 % | 0% | 7% | 0% | 77% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1031 hPa | 75 % | 1 °C | 92 % | 0% | 6% | 0% | 91% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1032 hPa | 74 % | 2 °C | 98 % | 0% | 9% | 0% | 98% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1032 hPa | 72 % | 3 °C | 98 % | 0% | 9% | 0% | 98% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1032 hPa | 71 % | 4 °C | 99 % | 0% | 6% | 0% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1031 hPa | 69 % | 5 °C | 99 % | 0% | 3% | 0% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1031 hPa | 67 % | 5 °C | 99 % | 0% | 1% | 0% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1031 hPa | 65 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1031 hPa | 66 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1031 hPa | 69 % | 5 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1031 hPa | 71 % | 5 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1031 hPa | 74 % | 5 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1031 hPa | 79 % | 5 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1031 hPa | 85 % | 4 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1032 hPa | 92 % | 3 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1032 hPa | 93 % | 2 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1031 hPa | 93 % | 1 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1031 hPa | 91 % | 0 °C | 11 % | 0% | 1% | 0% | 10% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1031 hPa | 90 % | 0 °C | 9 % | 0% | 4% | 0% | 5% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1032 hPa | 88 % | 0 °C | 14 % | 0% | 6% | 0% | 9% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1032 hPa | 90 % | 0 °C | 24 % | 0% | 7% | 0% | 18% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1031 hPa | 88 % | 0 °C | 8 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1031 hPa | 86 % | -1 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1031 hPa | 83 % | 0 °C | 11 % | 0% | 9% | 0% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1031 hPa | 73 % | 0 °C | 9 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1031 hPa | 66 % | 1 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1031 hPa | 53 % | 0 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1030 hPa | 48 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1030 hPa | 51 % | 2 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1030 hPa | 55 % | 4 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1030 hPa | 53 % | 4 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1030 hPa | 52 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1030 hPa | 49 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1029 hPa | 52 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1029 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1029 hPa | 62 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1029 hPa | 69 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1029 hPa | 77 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1029 hPa | 82 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1029 hPa | 85 % | 3 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
Mosgjelet, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 60.3620; 6.1301
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Mosgjelet, Norway. Weather forecast Mosgjelet.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mosgjelet is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mosgjelet
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 9:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:32 pm | 15:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:42 am | 10:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:23 am | 11:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:43 pm | 04/29/2026 4:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |