Weather Uruobo-Okija weekend
Weather forecast for Uruobo-Okija for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Uruobo-Okija, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 04/18/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1007 hPa | 91 % | 24 °C | 75 % | 0% | 43% | 0% | 55% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1008 hPa | 80 % | 24 °C | 67 % | 0% | 67% | 0% | 1% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1008 hPa | 71 % | 24 °C | 54 % | 0% | 38% | 0% | 27% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1007 hPa | 63 % | 23 °C | 77 % | 0% | 43% | 0% | 60% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1007 hPa | 59 % | 23 °C | 82 % | 0% | 25% | 2% | 75% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1006 hPa | 57 % | 23 °C | 100 % | 0% | 100% | 4% | 3% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1004 hPa | 56 % | 23 °C | 37 % | 0% | 30% | 9% | 3% | |
| 3 PM
10 AM
| rain showers | 34 °C 39 °C |
0.5 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1003 hPa | 55 % | 23 °C | 21 % | 0% | 10% | 7% | 6% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 33 °C 38 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1002 hPa | 58 % | 23 °C | 97 % | 0% | 84% | 21% | 79% | |
| 5 PM
12 PM
| heavy rain showers | 32 °C 37 °C |
1.5 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1002 hPa | 59 % | 23 °C | 84 % | 0% | 46% | 17% | 68% | |
| 6 PM
1 PM
| light rain | 27 °C 32 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1004 hPa | 84 % | 24 °C | 98 % | 0% | 57% | 34% | 96% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1005 hPa | 90 % | 25 °C | 87 % | 0% | 0% | 9% | 85% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1006 hPa | 91 % | 24 °C | 83 % | 0% | 4% | 3% | 82% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1007 hPa | 90 % | 24 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1007 hPa | 93 % | 24 °C | 93 % | 0% | 0% | 1% | 92% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1008 hPa | 94 % | 24 °C | 90 % | 0% | 6% | 1% | 89% | |
Sunday 04/19/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1008 hPa | 95 % | 24 °C | 96 % | 0% | 2% | 1% | 96% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1007 hPa | 97 % | 24 °C | 96 % | 0% | 1% | 2% | 96% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1006 hPa | 98 % | 24 °C | 86 % | 0% | 1% | 0% | 86% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1006 hPa | 98 % | 24 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1006 hPa | 98 % | 24 °C | 4 % | 0% | 1% | 0% | 3% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1006 hPa | 99 % | 24 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1006 hPa | 99 % | 24 °C | 33 % | 0% | 18% | 0% | 18% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1007 hPa | 98 % | 24 °C | 91 % | 5% | 66% | 0% | 64% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1008 hPa | 90 % | 24 °C | 89 % | 0% | 32% | 0% | 84% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1009 hPa | 78 % | 24 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 45% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1009 hPa | 72 % | 24 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 44% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 31 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1008 hPa | 68 % | 24 °C | 75 % | 0% | 72% | 0% | 7% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 32 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1007 hPa | 63 % | 23 °C | 39 % | 0% | 30% | 6% | 11% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1006 hPa | 62 % | 24 °C | 36 % | 0% | 26% | 11% | 11% | |
| 2 PM
9 AM
| rain showers | 33 °C 39 °C |
0.9 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1004 hPa | 61 % | 24 °C | 58 % | 0% | 22% | 18% | 43% | |
| 3 PM
10 AM
| heavy rain | 32 °C 38 °C |
3.3 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1003 hPa | 66 % | 24 °C | 99 % | 0% | 51% | 11% | 98% | |
| 4 PM
11 AM
| rain | 28 °C 34 °C |
0.8 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1004 hPa | 84 % | 24 °C | 100 % | 0% | 11% | 35% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1004 hPa | 88 % | 24 °C | 100 % | 0% | 18% | 10% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1005 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 9% | 4% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1005 hPa | 93 % | 24 °C | 100 % | 0% | 4% | 2% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1006 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1007 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 3% | 2% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1008 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1008 hPa | 97 % | 24 °C | 98 % | 0% | 0% | 1% | 98% | |
Uruobo-Okija, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 5.9002; 6.8431
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 13 898
Altitude: 86 m
The administrative part:
- Anambra, Awka, Anambra State
- Ihiala, Ihiala
Something wrong, something missing?
Weather Uruobo-Okija, Nigeria. Weather forecast Uruobo-Okija.
Uruobo-Okija - weather nearby - bigger cities
Uruobo-Okija - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.