Weather Ungwan Shehu, Katsina long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ungwan Shehu, Katsina for ten days.
Tuesday, Apr 28
39 / 22°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 39 °C | 36 °C | 4 pm | |
| 36 °C | 34 °C | 6 pm | |
| 32 °C | 29 °C | 8 pm | |
| 29 °C | 27 °C | 10 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 6:43 pm
HOURLY
sunset 6:43 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ungwan Shehu, Katsina, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1010 hPa | 48 % | 15 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1009 hPa | 53 % | 15 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1009 hPa | 58 % | 16 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1008 hPa | 64 % | 17 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 67 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 69 % | 17 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1009 hPa | 72 % | 17 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 66% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 71 % | 17 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1011 hPa | 56 % | 17 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1011 hPa | 44 % | 16 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1011 hPa | 34 % | 15 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 11 AM
6 AM
| partly cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1010 hPa | 24 % | 11 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1009 hPa | 17 % | 8 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1008 hPa | 12 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1006 hPa | 10 % | 2 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1005 hPa | 10 % | 1 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1004 hPa | 9 % | 0 °C | 65 % | 0% | 0% | 0% | 65% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1004 hPa | 8 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1004 hPa | 9 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1005 hPa | 10 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1006 hPa | 11 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1007 hPa | 13 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1008 hPa | 15 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1008 hPa | 15 % | 0 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1008 hPa | 18 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1008 hPa | 19 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1008 hPa | 20 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1008 hPa | 24 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1008 hPa | 31 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1009 hPa | 50 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 66 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1011 hPa | 70 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 64 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1013 hPa | 57 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1012 hPa | 48 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1011 hPa | 37 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 35 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1010 hPa | 29 % | 14 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1009 hPa | 24 % | 12 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1007 hPa | 20 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1006 hPa | 17 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1005 hPa | 15 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1004 hPa | 14 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 36 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1005 hPa | 14 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1006 hPa | 15 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ungwan Shehu, Katsina, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 11.8893; 7.6070
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ungwan Shehu, Katsina, Nigeria. Weather forecast Ungwan Shehu, Katsina.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ungwan Shehu, Katsina is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ungwan Shehu, Katsina
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 6:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 12:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 7:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 7:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:58 am | 7:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:27 pm | 04/28/2026 3:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |