Weather Ungwan Rukuba long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ungwan Rukuba for ten days.
Sunday, May 3
35 / 20°C
| 0.0 mm | 20 km/h |
| 22 °C | 24 °C | 1 am | |
| 21 °C | 23 °C | 7 am | |
| 35 °C | 32 °C | 1 pm | |
| 26 °C | 28 °C | 7 pm |
sunrise 6:06 am
sunset 6:36 pm
HOURLY
sunset 6:36 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ungwan Rukuba, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1011 hPa | 81 % | 18 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1011 hPa | 88 % | 18 °C | 5 % | 0% | 3% | 0% | 2% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1009 hPa | 14 % | 3 °C | 11 % | 0% | 0% | 3% | 8% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1011 hPa | 62 % | 18 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 11% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 79 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1012 hPa | 83 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1011 hPa | 26 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 45% | 96% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1010 hPa | 54 % | 16 °C | 53 % | 0% | 0% | 7% | 49% | |
Ungwan Rukuba, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 9.9319; 8.9137
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ungwan Rukuba, Nigeria. Weather forecast Ungwan Rukuba.
Ungwan Rukuba - weather nearby - bigger cities
Ungwan Rukuba - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ungwan Rukuba is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ungwan Rukuba
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 6:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:21 pm | 12:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:43 am | 6:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 7:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 7:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 7:20 pm | 05/03/2026 7:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |