Weather Ungwan Maizurma today
| 36 °C | 36 °C | 12 pm | |
| 39 °C | 36 °C | 3 pm | |
| 38 °C | 35 °C | 5 pm | |
| 30 °C | 27 °C | 10 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 6:43 pm
HOURLY
sunset 6:43 pm
Weather forecast Ungwan Maizurma April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 39 °C. At night clear. The lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ungwan Maizurma, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1011 hPa | 62 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1011 hPa | 58 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1011 hPa | 52 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1011 hPa | 42 % | 16 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1010 hPa | 30 % | 14 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 36 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1009 hPa | 21 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1008 hPa | 15 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1006 hPa | 11 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1005 hPa | 11 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1005 hPa | 10 % | 1 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1004 hPa | 10 % | 1 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1005 hPa | 10 % | 0 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1006 hPa | 10 % | -1 °C | 62 % | 0% | 0% | 0% | 62% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1006 hPa | 11 % | -1 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1007 hPa | 11 % | -1 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1008 hPa | 13 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1009 hPa | 14 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1009 hPa | 16 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1008 hPa | 19 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1008 hPa | 21 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1007 hPa | 21 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 23 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1009 hPa | 40 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1010 hPa | 58 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 69 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1012 hPa | 65 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 58 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1012 hPa | 46 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 30 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1010 hPa | 24 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1009 hPa | 20 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1007 hPa | 17 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1006 hPa | 14 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1005 hPa | 12 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1004 hPa | 12 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 36 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1005 hPa | 13 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1006 hPa | 13 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1007 hPa | 14 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1008 hPa | 17 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1008 hPa | 17 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1009 hPa | 19 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ungwan Maizurma, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 11.9496; 7.6251
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ungwan Maizurma, Nigeria. Weather forecast Ungwan Maizurma.
Ungwan Maizurma - weather nearby - bigger cities
Ungwan Maizurma - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ungwan Maizurma is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ungwan Maizurma
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ungwan Maizurma
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 6:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 12:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 7:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 7:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 7:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:27 pm | 04/28/2026 3:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |