Weather Ungwan Koro, Katsina tomorrow
Weather forecast Ungwan Koro, Katsina April 29, 2026
During the day morning clear, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 40 °C. At night clear. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ungwan Koro, Katsina, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1006 hPa | 25 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1009 hPa | 77 % | 19 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1007 hPa | 21 % | 12 °C | 15 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1003 hPa | 12 % | 2 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1007 hPa | 37 % | 11 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1009 hPa | 78 % | 20 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1007 hPa | 24 % | 13 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 36 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1005 hPa | 16 % | 6 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
Ungwan Koro, Katsina, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 12.3991; 7.3735
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ungwan Koro, Katsina, Nigeria. Weather forecast Ungwan Koro, Katsina.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ungwan Koro, Katsina is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ungwan Koro, Katsina
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 6:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 12:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 7:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 7:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 7:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:15 pm | 04/29/2026 4:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |