Weather Ungwa Boye long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ungwa Boye for ten days.
Sunday, May 3
37 / 27°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 30 °C | 30 °C | 1 am | |
| 27 °C | 29 °C | 7 am | |
| 37 °C | 39 °C | 1 pm | |
| 34 °C | 35 °C | 7 pm |
sunrise 6:16 am
sunset 6:49 pm
HOURLY
sunset 6:49 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ungwa Boye, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1007 hPa | 39 % | 14 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1009 hPa | 57 % | 18 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1007 hPa | 33 % | 18 °C | 60 % | 0% | 0% | 20% | 50% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1005 hPa | 28 % | 13 °C | 13 % | 0% | 0% | 8% | 5% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1008 hPa | 40 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1010 hPa | 55 % | 18 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1008 hPa | 35 % | 19 °C | 24 % | 0% | 0% | 1% | 23% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1007 hPa | 35 % | 16 °C | 85 % | 0% | 0% | 68% | 54% | |
Ungwa Boye, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 11.2392; 6.0004
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ungwa Boye, Nigeria. Weather forecast Ungwa Boye.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ungwa Boye is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ungwa Boye
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:16 am | 6:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 12:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:53 am | 7:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:28 am | 7:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:02 am | 8:03 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 7:34 pm | 05/03/2026 7:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |