Weather Tsaunin Maikalaji today
Weather forecast Tsaunin Maikalaji April 28, 2026
During the day morning light rain, later morning overcast, in the afternoon clear. The highest temperature 35 °C. Total rainfall 0.9 mm. At night overcast. The lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tsaunin Maikalaji, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| light rain | 25 °C 30 °C |
0.9 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1012 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 53% | 39% | 99% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1010 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 0% | 10% | 8% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1008 hPa | 49 % | 21 °C | 5 % | 0% | 2% | 0% | 2% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1005 hPa | 52 % | 21 °C | 7 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1008 hPa | 84 % | 22 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1010 hPa | 90 % | 22 °C | 25 % | 0% | 1% | 0% | 25% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 34 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1008 hPa | 51 % | 21 °C | 28 % | 0% | 10% | 21% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1005 hPa | 55 % | 21 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
Tsaunin Maikalaji, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 10.1468; 6.2216
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tsaunin Maikalaji, Nigeria. Weather forecast Tsaunin Maikalaji.
Tsaunin Maikalaji - weather nearby - bigger cities
Tsaunin Maikalaji - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tsaunin Maikalaji is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Tsaunin Maikalaji
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Tsaunin Maikalaji
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 6:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 12:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 7:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:31 am | 7:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:06 am | 7:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:33 pm | 04/28/2026 3:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |