Weather Tonde tomorrow
Weather forecast Tonde April 29, 2026
During the day morning clear, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 38 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night overcast. The lowest temperature 27 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tonde, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1006 hPa | 60 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1009 hPa | 76 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 37 °C 39 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1006 hPa | 31 % | 17 °C | 35 % | 0% | 0% | 20% | 18% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1005 hPa | 43 % | 18 °C | 19 % | 0% | 0% | 11% | 8% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1007 hPa | 56 % | 19 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 68 % | 20 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 40 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1007 hPa | 29 % | 16 °C | 16 % | 0% | 0% | 10% | 7% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 35 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1005 hPa | 31 % | 15 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 1% | |
Tonde, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 10.3472; 11.1663
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tonde, Nigeria. Weather forecast Tonde.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tonde is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tonde
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 6:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:12 pm | 12:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 6:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 7:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 7:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:59 pm | 04/29/2026 4:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |