Weather Tokombere long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Tokombere for ten days.
Monday, May 4
41 / 29°C
| 0.0 mm | 1 km/h |
| 29 °C | 29 °C | 1 am | |
| 29 °C | 30 °C | 7 am | |
| 41 °C | 42 °C | 1 pm | |
| 36 °C | 35 °C | 7 pm |
sunrise 5:46 am
sunset 6:19 pm
HOURLY
sunset 6:19 pm
|
|
|
|
Weather forecast Tokombere, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1006 hPa | 29 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1008 hPa | 43 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 41 °C 41 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northwest |
1005 hPa | 16 % | 11 °C | 56 % | 0% | 0% | 22% | 44% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 36 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1003 hPa | 14 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1004 hPa | 21 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1007 hPa | 57 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 41 °C 41 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1004 hPa | 15 % | 9 °C | 20 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 36 °C 35 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1002 hPa | 16 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tokombere, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 11.2214; 13.4878
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tokombere, Nigeria. Weather forecast Tokombere.
Tokombere - weather nearby - bigger cities
Tokombere - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tokombere is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tokombere
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 6:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:02 pm | 12:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 6:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 7:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:32 am | 7:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 7:55 pm | 05/04/2026 7:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |