Weather Tatiko tomorrow
| 28 °C | 32 °C | 9 am | |
| 32 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 34 °C | 37 °C | 3 pm | |
| 29 °C | 33 °C | 9 pm |
sunrise 6:17 am
sunset 6:44 pm
HOURLY
sunset 6:44 pm
Weather forecast Tatiko April 29, 2026
During the day partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 34 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tatiko, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1010 hPa | 74 % | 21 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1009 hPa | 77 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1009 hPa | 78 % | 22 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1009 hPa | 78 % | 22 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1009 hPa | 80 % | 22 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 84 % | 22 °C | 73 % | 0% | 2% | 0% | 72% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 86 % | 22 °C | 20 % | 0% | 14% | 0% | 7% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1011 hPa | 86 % | 22 °C | 7 % | 0% | 4% | 0% | 2% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1012 hPa | 81 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1012 hPa | 71 % | 22 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1012 hPa | 62 % | 22 °C | 42 % | 0% | 42% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 59 % | 21 °C | 60 % | 0% | 59% | 4% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 55 % | 21 °C | 28 % | 0% | 25% | 5% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1009 hPa | 50 % | 21 °C | 28 % | 0% | 17% | 14% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1008 hPa | 48 % | 20 °C | 21 % | 0% | 15% | 7% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1007 hPa | 46 % | 20 °C | 17 % | 0% | 3% | 10% | 4% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1006 hPa | 46 % | 20 °C | 19 % | 0% | 0% | 12% | 7% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1005 hPa | 47 % | 20 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1006 hPa | 52 % | 21 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1007 hPa | 60 % | 21 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1007 hPa | 61 % | 21 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1009 hPa | 61 % | 20 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1009 hPa | 62 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1010 hPa | 66 % | 21 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1010 hPa | 69 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1010 hPa | 74 % | 22 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1010 hPa | 77 % | 22 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1010 hPa | 80 % | 21 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1010 hPa | 83 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1011 hPa | 86 % | 21 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1011 hPa | 89 % | 22 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1012 hPa | 88 % | 22 °C | 62 % | 0% | 1% | 0% | 61% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1013 hPa | 82 % | 22 °C | 96 % | 0% | 2% | 0% | 96% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1013 hPa | 74 % | 22 °C | 95 % | 0% | 3% | 0% | 95% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1013 hPa | 65 % | 22 °C | 77 % | 0% | 3% | 0% | 76% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1013 hPa | 57 % | 21 °C | 68 % | 0% | 46% | 0% | 38% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1012 hPa | 52 % | 21 °C | 52 % | 0% | 27% | 9% | 26% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 49 % | 21 °C | 25 % | 0% | 7% | 18% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1008 hPa | 57 % | 21 °C | 17 % | 0% | 0% | 6% | 12% | |
Tatiko, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 9.4166; 6.5896
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tatiko, Nigeria. Weather forecast Tatiko.
Tatiko - weather nearby - bigger cities
Tatiko - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tatiko is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tatiko
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:17 am | 6:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:30 pm | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 7:06 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:30 am | 7:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:05 am | 7:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:18 pm | 04/29/2026 4:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |