Weather Talan Dadi Hill weekend
Weather forecast for Talan Dadi Hill for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Talan Dadi Hill, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/16/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1006 hPa | 58 % | 18 °C | 87 % | 0% | 0% | 7% | 86% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1007 hPa | 54 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1007 hPa | 48 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1007 hPa | 42 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 35 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1006 hPa | 37 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1005 hPa | 32 % | 16 °C | 99 % | 0% | 0% | 27% | 98% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1004 hPa | 29 % | 16 °C | 96 % | 0% | 0% | 11% | 95% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1002 hPa | 25 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1001 hPa | 23 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 100% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1001 hPa | 23 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 35% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southwest |
1002 hPa | 34 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 39% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1003 hPa | 32 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 36% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1004 hPa | 30 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 44% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1005 hPa | 39 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 31% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1006 hPa | 43 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1006 hPa | 47 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1006 hPa | 51 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Friday 04/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1006 hPa | 54 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1005 hPa | 56 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1005 hPa | 57 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1005 hPa | 59 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1005 hPa | 62 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1005 hPa | 62 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 68% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1006 hPa | 62 % | 18 °C | 99 % | 0% | 0% | 75% | 98% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1007 hPa | 62 % | 18 °C | 31 % | 0% | 0% | 12% | 21% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1008 hPa | 57 % | 19 °C | 8 % | 0% | 0% | 4% | 3% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1008 hPa | 49 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1008 hPa | 42 % | 18 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 11 AM
6 AM
| partly cloudy | 35 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1007 hPa | 37 % | 17 °C | 18 % | 0% | 0% | 14% | 4% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1006 hPa | 32 % | 16 °C | 33 % | 0% | 0% | 18% | 18% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1004 hPa | 28 % | 16 °C | 50 % | 0% | 0% | 10% | 44% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1002 hPa | 26 % | 15 °C | 74 % | 0% | 0% | 24% | 65% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1001 hPa | 25 % | 13 °C | 99 % | 0% | 0% | 18% | 99% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1001 hPa | 24 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southeast |
1002 hPa | 41 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1004 hPa | 47 % | 18 °C | 99 % | 0% | 0% | 13% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1005 hPa | 48 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 27% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1005 hPa | 49 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1005 hPa | 51 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1006 hPa | 52 % | 18 °C | 95 % | 0% | 0% | 3% | 94% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1006 hPa | 55 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Talan Dadi Hill, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 10.2144; 9.8500
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Talan Dadi Hill, Nigeria. Weather forecast Talan Dadi Hill.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.