Weather Tafawa-Balewa weekend
Weather forecast for Tafawa-Balewa for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tafawa-Balewa, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/14/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1004 hPa | 22 % | 13 °C | 47 % | 0% | 0% | 25% | 31% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1004 hPa | 22 % | 12 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1003 hPa | 23 % | 12 °C | 88 % | 0% | 0% | 18% | 85% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1003 hPa | 24 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1004 hPa | 26 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1005 hPa | 29 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 44% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1006 hPa | 33 % | 14 °C | 89 % | 0% | 0% | 11% | 87% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1007 hPa | 38 % | 15 °C | 48 % | 0% | 0% | 9% | 43% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1008 hPa | 41 % | 15 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1008 hPa | 43 % | 15 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
Wednesday 04/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1008 hPa | 46 % | 16 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1007 hPa | 48 % | 16 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1007 hPa | 50 % | 16 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1007 hPa | 52 % | 17 °C | 24 % | 0% | 0% | 24% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| partly cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-southwest |
1007 hPa | 55 % | 17 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1008 hPa | 57 % | 18 °C | 48 % | 0% | 0% | 48% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
1009 hPa | 62 % | 18 °C | 31 % | 0% | 0% | 31% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1010 hPa | 62 % | 18 °C | 45 % | 0% | 0% | 21% | 31% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1010 hPa | 56 % | 18 °C | 85 % | 0% | 0% | 25% | 81% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1010 hPa | 47 % | 18 °C | 98 % | 0% | 0% | 29% | 96% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1010 hPa | 38 % | 17 °C | 18 % | 0% | 0% | 13% | 7% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 35 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1008 hPa | 33 % | 16 °C | 78 % | 0% | 0% | 10% | 76% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1007 hPa | 28 % | 15 °C | 39 % | 0% | 0% | 3% | 37% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 38 °C 39 °C |
0.8 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1005 hPa | 25 % | 14 °C | 88 % | 0% | 0% | 14% | 86% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1006 hPa | 39 % | 18 °C | 93 % | 0% | 0% | 21% | 91% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-southeast |
1005 hPa | 33 % | 16 °C | 99 % | 0% | 0% | 41% | 98% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1004 hPa | 34 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 31% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1004 hPa | 34 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 22% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1005 hPa | 44 % | 17 °C | 100 % | 0% | 5% | 25% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1006 hPa | 45 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1007 hPa | 48 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 30% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1007 hPa | 50 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1008 hPa | 52 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1008 hPa | 53 % | 17 °C | 96 % | 0% | 0% | 9% | 96% | |
Tafawa-Balewa, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 9.7602; 9.5517
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tafawa-Balewa, Nigeria. Weather forecast Tafawa-Balewa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.