Weather Moshi Igbofa Hill today
| 32 °C | 36 °C | 4 pm | |
| 31 °C | 35 °C | 6 pm | |
| 24 °C | 28 °C | 8 pm | |
| 24 °C | 29 °C | 10 pm |
sunrise 6:29 am
sunset 6:55 pm
HOURLY
sunset 6:55 pm
Weather forecast Moshi Igbofa Hill April 28, 2026
During the day cloudy, in the afternoon light rain showers, in the evening initially light rain showers, later heavy rain. The highest temperature 32 °C. Total rainfall 11.8 mm. At night cloudy. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Moshi Igbofa Hill, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1014 hPa | 76 % | 20 °C | 100 % | 0% | 2% | 86% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1013 hPa | 84 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 23% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1012 hPa | 86 % | 21 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 3 AM
10 PM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1011 hPa | 88 % | 21 °C | 14 % | 0% | 0% | 5% | 10% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1010 hPa | 89 % | 21 °C | 51 % | 0% | 0% | 7% | 47% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1010 hPa | 90 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 35% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1011 hPa | 89 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 90% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1011 hPa | 86 % | 21 °C | 78 % | 0% | 0% | 34% | 72% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1011 hPa | 79 % | 21 °C | 16 % | 0% | 0% | 2% | 14% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1012 hPa | 64 % | 20 °C | 21 % | 0% | 0% | 18% | 3% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1012 hPa | 58 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1011 hPa | 56 % | 20 °C | 98 % | 0% | 0% | 98% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 55 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 56 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 6% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1009 hPa | 58 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 15% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1008 hPa | 58 % | 21 °C | 35 % | 0% | 0% | 25% | 17% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1007 hPa | 54 % | 21 °C | 22 % | 0% | 0% | 13% | 10% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1007 hPa | 55 % | 21 °C | 47 % | 0% | 1% | 11% | 40% | |
| 6 PM
1 PM
| rain showers | 31 °C 35 °C |
0.5 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1007 hPa | 54 % | 20 °C | 64 % | 0% | 5% | 24% | 52% | |
| 7 PM
2 PM
| heavy rain | 28 °C 31 °C |
10.1 mm | 5.3 m/s19 km/h south |
1009 hPa | 61 % | 20 °C | 96 % | 0% | 9% | 53% | 91% | |
| 8 PM
3 PM
| heavy rain | 24 °C 28 °C |
1.1 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1010 hPa | 90 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 92 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 99% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1012 hPa | 93 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1012 hPa | 92 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 92 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 17% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 91 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 17% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1010 hPa | 92 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1009 hPa | 95 % | 22 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 4 AM
11 PM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1009 hPa | 96 % | 22 °C | 21 % | 0% | 0% | 3% | 18% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1010 hPa | 96 % | 22 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 96 % | 22 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 97 % | 22 °C | 62 % | 0% | 62% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 84 % | 22 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1012 hPa | 73 % | 22 °C | 84 % | 0% | 49% | 0% | 71% | |
| 11 AM
6 AM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1011 hPa | 66 % | 22 °C | 28 % | 0% | 14% | 0% | 18% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1011 hPa | 60 % | 22 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1010 hPa | 55 % | 22 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1008 hPa | 52 % | 22 °C | 13 % | 0% | 2% | 10% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| light rain showers | 33 °C 37 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1007 hPa | 50 % | 21 °C | 20 % | 0% | 10% | 11% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain showers | 32 °C 36 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1007 hPa | 53 % | 21 °C | 56 % | 0% | 1% | 56% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1006 hPa | 56 % | 21 °C | 33 % | 0% | 0% | 21% | 15% | |
| 6 PM
1 PM
| partly cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1006 hPa | 58 % | 21 °C | 32 % | 0% | 0% | 28% | 5% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1008 hPa | 66 % | 22 °C | 25 % | 0% | 3% | 24% | 1% | |
| 8 PM
3 PM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1009 hPa | 66 % | 21 °C | 20 % | 0% | 5% | 18% | 1% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southwest |
1010 hPa | 76 % | 21 °C | 5 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 10 PM
5 PM
| partly cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1011 hPa | 82 % | 22 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 11% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1012 hPa | 85 % | 22 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Moshi Igbofa Hill, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 9.2000; 3.6833
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Moshi Igbofa Hill, Nigeria. Weather forecast Moshi Igbofa Hill.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Moshi Igbofa Hill is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Moshi Igbofa Hill
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Moshi Igbofa Hill
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:29 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 12:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:07 am | 7:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:42 am | 7:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:17 am | 8:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:43 pm | 04/28/2026 4:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |