Weather Moor Island today
| 26 °C | 31 °C | 8 pm | |
| 26 °C | 31 °C | 9 pm | |
| 26 °C | 31 °C | 10 pm | |
| 25 °C | 31 °C | 11 pm |
sunrise 6:15 am
sunset 6:33 pm
HOURLY
sunset 6:33 pm
Weather forecast Moor Island April 28, 2026
Evening in the evening cloudy. The highest temperature 27 °C. At night overcast. The lowest temperature 25 °C. Total rainfall 0.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Moor Island, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1008 hPa | 85 % | 23 °C | 100 % | 0% | 5% | 3% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1008 hPa | 83 % | 23 °C | 100 % | 0% | 15% | 1% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1009 hPa | 84 % | 23 °C | 100 % | 0% | 29% | 3% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1009 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 7% | 3% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1009 hPa | 91 % | 24 °C | 100 % | 0% | 7% | 1% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1010 hPa | 91 % | 24 °C | 100 % | 0% | 1% | 2% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1011 hPa | 91 % | 24 °C | 100 % | 0% | 1% | 10% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1011 hPa | 92 % | 24 °C | 96 % | 0% | 4% | 23% | 95% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1011 hPa | 94 % | 24 °C | 77 % | 0% | 25% | 2% | 68% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1011 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 34% | 11% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1010 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 41% | 21% | 99% | |
| 3 AM
10 PM
| light rain | 25 °C 31 °C |
0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1010 hPa | 98 % | 24 °C | 100 % | 1% | 100% | 27% | 99% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1010 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 11% | 68% | 96% | 99% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 10% | 17% | 97% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 4% | 30% | 46% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 42% | 3% | 99% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1012 hPa | 87 % | 23 °C | 100 % | 0% | 43% | 43% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1012 hPa | 81 % | 24 °C | 100 % | 0% | 83% | 55% | 98% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1012 hPa | 79 % | 23 °C | 97 % | 0% | 76% | 61% | 89% | |
| 11 AM
6 AM
| light rain | 28 °C 33 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 78 % | 23 °C | 96 % | 0% | 39% | 75% | 76% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1011 hPa | 73 % | 24 °C | 47 % | 0% | 31% | 25% | 14% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 31 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1009 hPa | 70 % | 24 °C | 22 % | 0% | 10% | 14% | 3% | |
| 2 PM
9 AM
| heavy rain | 31 °C 36 °C |
2.1 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1008 hPa | 66 % | 24 °C | 97 % | 0% | 97% | 10% | 7% | |
| 3 PM
10 AM
| rain showers | 29 °C 34 °C |
0.8 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1007 hPa | 74 % | 24 °C | 82 % | 0% | 60% | 27% | 40% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1007 hPa | 74 % | 24 °C | 81 % | 0% | 24% | 32% | 66% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1007 hPa | 77 % | 24 °C | 89 % | 0% | 10% | 22% | 84% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1008 hPa | 84 % | 24 °C | 93 % | 0% | 10% | 7% | 91% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1009 hPa | 90 % | 24 °C | 99 % | 0% | 21% | 9% | 99% | |
| 8 PM
3 PM
| rain | 26 °C 32 °C |
0.5 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 90 % | 24 °C | 99 % | 0% | 21% | 18% | 99% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1010 hPa | 91 % | 24 °C | 100 % | 0% | 6% | 6% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1011 hPa | 90 % | 24 °C | 86 % | 0% | 14% | 7% | 84% | |
| 11 PM
6 PM
| heavy rain showers | 26 °C 32 °C |
2.4 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1012 hPa | 91 % | 24 °C | 85 % | 0% | 32% | 14% | 78% | |
Moor Island, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 4.8833; 8.2500
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Moor Island, Nigeria. Weather forecast Moor Island.
Moor Island - weather nearby - bigger cities
Moor Island - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Moor Island is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Moor Island
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Moor Island
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 6:33 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:24 pm | 12:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:29 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:04 am | 7:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:25 pm | 04/28/2026 3:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |