Weather Mokwa today
| 34 °C | 39 °C | 12 pm | |
| 36 °C | 40 °C | 3 pm | |
| 36 °C | 39 °C | 5 pm | |
| 32 °C | 35 °C | 10 pm |
sunrise 6:23 am
sunset 6:50 pm
HOURLY
sunset 6:50 pm
Weather forecast Mokwa April 29, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 37 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night the lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mokwa, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1009 hPa | 66 % | 21 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 67 % | 21 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1009 hPa | 70 % | 21 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1008 hPa | 74 % | 22 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 4 AM
11 PM
| partly cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1008 hPa | 79 % | 22 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1009 hPa | 83 % | 23 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1009 hPa | 85 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1010 hPa | 84 % | 23 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1011 hPa | 76 % | 23 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1012 hPa | 67 % | 23 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1012 hPa | 60 % | 22 °C | 21 % | 0% | 16% | 8% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| partly cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1011 hPa | 54 % | 22 °C | 23 % | 0% | 13% | 13% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 49 % | 22 °C | 15 % | 0% | 7% | 9% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1009 hPa | 45 % | 21 °C | 22 % | 0% | 5% | 18% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1008 hPa | 42 % | 21 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1006 hPa | 40 % | 20 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1006 hPa | 37 % | 19 °C | 51 % | 0% | 2% | 18% | 39% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1005 hPa | 37 % | 19 °C | 96 % | 0% | 7% | 27% | 94% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1005 hPa | 37 % | 19 °C | 56 % | 0% | 3% | 21% | 41% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1006 hPa | 43 % | 19 °C | 13 % | 0% | 3% | 10% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| partly cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1007 hPa | 46 % | 20 °C | 19 % | 0% | 2% | 18% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| partly cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1008 hPa | 48 % | 20 °C | 22 % | 0% | 1% | 10% | 10% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1008 hPa | 50 % | 20 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1009 hPa | 58 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1009 hPa | 66 % | 22 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1009 hPa | 69 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1009 hPa | 71 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 74 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1009 hPa | 77 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1009 hPa | 80 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1010 hPa | 82 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1011 hPa | 82 % | 23 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1012 hPa | 75 % | 23 °C | 19 % | 0% | 18% | 1% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1013 hPa | 67 % | 22 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1012 hPa | 60 % | 22 °C | 9 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1012 hPa | 52 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1011 hPa | 46 % | 21 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1009 hPa | 42 % | 21 °C | 17 % | 0% | 0% | 7% | 10% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 37 °C 41 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1008 hPa | 39 % | 20 °C | 17 % | 0% | 0% | 3% | 14% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 35 % | 19 °C | 17 % | 0% | 0% | 6% | 12% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain showers | 38 °C 41 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1006 hPa | 33 % | 19 °C | 34 % | 0% | 0% | 28% | 8% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1006 hPa | 35 % | 19 °C | 28 % | 0% | 0% | 18% | 11% | |
| 6 PM
1 PM
| partly cloudy | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1006 hPa | 34 % | 18 °C | 35 % | 0% | 0% | 16% | 23% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 35 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1007 hPa | 38 % | 18 °C | 52 % | 0% | 0% | 17% | 43% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1008 hPa | 42 % | 19 °C | 60 % | 0% | 0% | 49% | 21% | |
| 9 PM
4 PM
| light rain showers | 32 °C 34 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1009 hPa | 46 % | 19 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| partly cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1010 hPa | 58 % | 21 °C | 17 % | 0% | 1% | 7% | 7% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1010 hPa | 63 % | 21 °C | 8 % | 0% | 0% | 3% | 5% | |
Mokwa, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 9.2948; 5.0541
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mokwa, Nigeria. Weather forecast Mokwa.
Mokwa - weather nearby - bigger cities
Mokwa - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mokwa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mokwa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mokwa
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:23 am | 6:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 12:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:01 am | 7:12 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:36 am | 7:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:11 am | 8:03 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:24 pm | 04/29/2026 4:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |