Weather Manchok today
| 23 °C | 25 °C | 8 pm | |
| 22 °C | 24 °C | 9 pm | |
| 21 °C | 24 °C | 10 pm | |
| 21 °C | 24 °C | 11 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 6:37 pm
HOURLY
sunset 6:37 pm
Weather forecast Manchok April 28, 2026
During the day partly cloudy. The highest temperature 32 °C. At night fog. The lowest temperature 20 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Manchok, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1012 hPa | 74 % | 15 °C | 29 % | 0% | 0% | 2% | 28% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1012 hPa | 61 % | 16 °C | 42 % | 0% | 0% | 7% | 37% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1013 hPa | 47 % | 15 °C | 35 % | 0% | 0% | 2% | 33% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1012 hPa | 36 % | 13 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| partly cloudy | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1011 hPa | 30 % | 11 °C | 33 % | 0% | 0% | 33% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1011 hPa | 27 % | 10 °C | 32 % | 0% | 0% | 32% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1010 hPa | 27 % | 10 °C | 22 % | 0% | 0% | 22% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1009 hPa | 26 % | 10 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1007 hPa | 24 % | 9 °C | 12 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1007 hPa | 23 % | 8 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1006 hPa | 25 % | 8 °C | 13 % | 0% | 0% | 7% | 6% | |
| 6 PM
1 PM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1007 hPa | 44 % | 14 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1009 hPa | 51 % | 14 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 69 % | 17 °C | 8 % | 0% | 0% | 2% | 7% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1011 hPa | 78 % | 17 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1012 hPa | 86 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1013 hPa | 89 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1013 hPa | 93 % | 19 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1013 hPa | 95 % | 19 °C | 99 % | 0% | 14% | 0% | 99% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1012 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 38% | 0% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1012 hPa | 97 % | 19 °C | 96 % | 0% | 75% | 0% | 80% | |
| 4 AM
11 PM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1011 hPa | 98 % | 20 °C | 98 % | 63% | 90% | 0% | 89% | |
| 5 AM
12 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1012 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 85% | 100% | 0% | 37% | |
| 6 AM
1 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1013 hPa | 98 % | 20 °C | 100 % | 85% | 100% | 0% | 1% | |
| 7 AM
2 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1014 hPa | 97 % | 19 °C | 82 % | 76% | 82% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1015 hPa | 89 % | 19 °C | 40 % | 0% | 40% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1015 hPa | 74 % | 18 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1014 hPa | 66 % | 18 °C | 18 % | 0% | 8% | 0% | 10% | |
| 11 AM
6 AM
| light rain showers | 27 °C 29 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1014 hPa | 58 % | 18 °C | 74 % | 0% | 13% | 39% | 54% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1013 hPa | 49 % | 16 °C | 30 % | 0% | 1% | 27% | 3% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain showers | 29 °C 30 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1011 hPa | 43 % | 15 °C | 22 % | 0% | 0% | 22% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| heavy rain showers | 30 °C 31 °C |
1.2 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1009 hPa | 43 % | 15 °C | 35 % | 0% | 0% | 35% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1009 hPa | 54 % | 17 °C | 57 % | 0% | 0% | 56% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1009 hPa | 59 % | 17 °C | 23 % | 0% | 0% | 21% | 2% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1009 hPa | 57 % | 16 °C | 21 % | 0% | 0% | 20% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1010 hPa | 64 % | 18 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1011 hPa | 78 % | 19 °C | 21 % | 0% | 4% | 18% | 2% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1012 hPa | 82 % | 19 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1012 hPa | 86 % | 19 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1013 hPa | 89 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1014 hPa | 93 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Manchok, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 9.6688; 8.5130
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Manchok, Nigeria. Weather forecast Manchok.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Manchok is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Manchok
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Manchok
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 6:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 6:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 7:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 7:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:23 pm | 04/28/2026 3:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |