Weather Makera, Bauchi State today
Weather forecast Makera, Bauchi State April 29, 2026
During the day morning overcast, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 37 °C. At night overcast. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Makera, Bauchi State, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1007 hPa | 60 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1009 hPa | 76 % | 20 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1006 hPa | 29 % | 15 °C | 23 % | 0% | 0% | 22% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1005 hPa | 29 % | 13 °C | 20 % | 0% | 0% | 20% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1008 hPa | 58 % | 19 °C | 96 % | 0% | 0% | 70% | 86% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1009 hPa | 66 % | 19 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1007 hPa | 27 % | 14 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1006 hPa | 29 % | 13 °C | 33 % | 0% | 0% | 26% | 10% | |
Makera, Bauchi State, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 10.3218; 9.9461
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Makera, Bauchi State, Nigeria. Weather forecast Makera, Bauchi State.
Makera, Bauchi State - weather nearby - bigger cities
Makera, Bauchi State - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Makera, Bauchi State is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Makera, Bauchi State
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Makera, Bauchi State
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:17 pm | 12:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:40 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:16 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 7:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:04 pm | 04/29/2026 4:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |