Weather Mafan long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Mafan for ten days.
Sunday, May 3
28 / 21°C
| 2.7 mm | 11 km/h |
| 21 °C | 24 °C | 1 am | |
| 21 °C | 24 °C | 7 am | |
| 28 °C | 31 °C | 1 pm | |
| 24 °C | 26 °C | 7 pm |
sunrise 6:08 am
sunset 6:37 pm
HOURLY
sunset 6:37 pm
|
|
|
|
Weather forecast Mafan, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1011 hPa | 93 % | 19 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 AM
2 AM
| rain showers | 21 °C 24 °C |
1.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1012 hPa | 94 % | 19 °C | 72 % | 0% | 71% | 0% | 14% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 28 °C 31 °C |
1.7 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1011 hPa | 59 % | 19 °C | 32 % | 0% | 10% | 25% | 6% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1011 hPa | 74 % | 18 °C | 42 % | 0% | 3% | 7% | 35% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 90 % | 19 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1013 hPa | 95 % | 19 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 29 °C 32 °C |
0.5 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1012 hPa | 54 % | 19 °C | 97 % | 0% | 3% | 25% | 97% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1010 hPa | 67 % | 17 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
Mafan, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 9.5837; 8.5102
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mafan, Nigeria. Weather forecast Mafan.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mafan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mafan
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 6:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:22 pm | 12:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 6:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:55 am | 7:50 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 7:21 pm | 05/03/2026 7:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |