Weather Machipa, Kebbi weekend
Weather forecast for Machipa, Kebbi for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Machipa, Kebbi, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/14/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h south-southwest |
1007 hPa | 66 % | 22 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h south-southwest |
1007 hPa | 71 % | 23 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southwest |
1006 hPa | 74 % | 23 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 4 AM
11 PM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southwest |
1006 hPa | 76 % | 23 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 5 AM
12 AM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south-southwest |
1006 hPa | 78 % | 23 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south-southwest |
1007 hPa | 80 % | 23 °C | 95 % | 0% | 10% | 0% | 94% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south |
1008 hPa | 80 % | 23 °C | 25 % | 0% | 8% | 0% | 18% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southwest |
1009 hPa | 76 % | 23 °C | 60 % | 0% | 8% | 0% | 56% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1009 hPa | 70 % | 23 °C | 68 % | 0% | 3% | 0% | 67% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1010 hPa | 65 % | 23 °C | 38 % | 0% | 2% | 0% | 36% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1009 hPa | 59 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1009 hPa | 55 % | 23 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1007 hPa | 51 % | 22 °C | 86 % | 0% | 0% | 1% | 86% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1006 hPa | 46 % | 22 °C | 67 % | 0% | 0% | 4% | 65% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1004 hPa | 43 % | 21 °C | 25 % | 0% | 0% | 9% | 18% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1003 hPa | 41 % | 20 °C | 16 % | 0% | 0% | 7% | 10% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1003 hPa | 38 % | 20 °C | 23 % | 0% | 0% | 11% | 14% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 35 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1003 hPa | 42 % | 20 °C | 68 % | 0% | 0% | 42% | 46% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1004 hPa | 45 % | 20 °C | 93 % | 0% | 0% | 14% | 93% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1006 hPa | 48 % | 21 °C | 82 % | 0% | 0% | 7% | 82% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1007 hPa | 53 % | 22 °C | 67 % | 0% | 0% | 5% | 65% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1008 hPa | 57 % | 22 °C | 58 % | 0% | 0% | 5% | 56% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1008 hPa | 61 % | 23 °C | 54 % | 0% | 0% | 35% | 28% | |
Wednesday 04/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
1008 hPa | 65 % | 23 °C | 41 % | 0% | 0% | 5% | 38% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1007 hPa | 65 % | 23 °C | 36 % | 0% | 0% | 4% | 34% | |
| 2 AM
9 PM
| partly cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1006 hPa | 66 % | 23 °C | 29 % | 0% | 0% | 15% | 16% | |
| 3 AM
10 PM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
1006 hPa | 68 % | 23 °C | 14 % | 0% | 0% | 8% | 6% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southwest |
1007 hPa | 69 % | 23 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southwest |
1007 hPa | 70 % | 23 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1007 hPa | 72 % | 23 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1008 hPa | 73 % | 23 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1009 hPa | 67 % | 23 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1010 hPa | 63 % | 23 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1010 hPa | 59 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 53 % | 22 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1008 hPa | 48 % | 21 °C | 21 % | 0% | 0% | 1% | 21% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1007 hPa | 41 % | 20 °C | 35 % | 0% | 0% | 5% | 33% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 32 % | 17 °C | 31 % | 0% | 0% | 5% | 28% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1004 hPa | 30 % | 16 °C | 34 % | 0% | 0% | 3% | 32% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1003 hPa | 31 % | 17 °C | 42 % | 0% | 0% | 2% | 41% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1002 hPa | 31 % | 17 °C | 72 % | 0% | 0% | 5% | 71% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1002 hPa | 32 % | 18 °C | 81 % | 0% | 0% | 6% | 80% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 35 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1003 hPa | 38 % | 19 °C | 80 % | 0% | 0% | 5% | 78% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1004 hPa | 40 % | 18 °C | 65 % | 0% | 0% | 8% | 62% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1004 hPa | 40 % | 18 °C | 83 % | 0% | 0% | 19% | 79% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1005 hPa | 40 % | 18 °C | 96 % | 0% | 0% | 22% | 95% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h south |
1006 hPa | 43 % | 18 °C | 85 % | 0% | 0% | 19% | 82% | |
Machipa, Kebbi, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 10.3833; 4.7020
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Machipa, Kebbi, Nigeria. Weather forecast Machipa, Kebbi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.