Weather Leatham Point long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Leatham Point for ten days.
Sunday, May 3
30 / 26°C
| 5.3 mm | 7 km/h |
| 26 °C | 32 °C | 1 am | |
| 26 °C | 32 °C | 7 am | |
| 30 °C | 36 °C | 1 pm | |
| 27 °C | 33 °C | 7 pm |
sunrise 6:14 am
sunset 6:32 pm
HOURLY
sunset 6:32 pm
|
|
|
|
Weather forecast Leatham Point, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 26 °C 32 °C |
0.1 mm | 0.3 m/s1 km/h south |
1009 hPa | 92 % | 24 °C | 28 % | 0% | 21% | 2% | 7% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 26 °C 32 °C |
1.9 mm | 0.5 m/s2 km/h west |
1010 hPa | 94 % | 24 °C | 94 % | 0% | 27% | 15% | 91% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 30 °C 36 °C |
3.3 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1009 hPa | 72 % | 24 °C | 98 % | 0% | 21% | 12% | 98% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 85 % | 24 °C | 14 % | 0% | 3% | 3% | 8% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1011 hPa | 94 % | 24 °C | 98 % | 0% | 5% | 2% | 98% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.4 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1011 hPa | 95 % | 24 °C | 81 % | 0% | 30% | 0% | 73% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 32 °C 38 °C |
0.7 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1009 hPa | 63 % | 24 °C | 97 % | 0% | 23% | 18% | 96% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1008 hPa | 86 % | 25 °C | 33 % | 0% | 2% | 7% | 27% | |
Leatham Point, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 4.8167; 8.2500
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Leatham Point, Nigeria. Weather forecast Leatham Point.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Leatham Point is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Leatham Point
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:14 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 12:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 6:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:28 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:03 am | 7:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 7:13 pm | 05/03/2026 7:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |