Weather Kwande today
Weather forecast Kwande April 28, 2026
During the day morning overcast, in the afternoon clear, in the evening initially clear, later cloudy. The highest temperature 35 °C. At night overcast. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kwande, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1009 hPa | 74 % | 22 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1010 hPa | 83 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1007 hPa | 48 % | 21 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1006 hPa | 55 % | 21 °C | 41 % | 0% | 0% | 37% | 7% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1008 hPa | 68 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1009 hPa | 81 % | 22 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1008 hPa | 52 % | 22 °C | 81 % | 0% | 50% | 1% | 60% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1006 hPa | 56 % | 21 °C | 96 % | 0% | 0% | 4% | 96% | |
Kwande, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 8.7119; 9.2974
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kwande, Nigeria. Weather forecast Kwande.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kwande is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kwande
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kwande
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:20 pm | 12:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:55 am | 7:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:20 pm | 04/28/2026 3:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |