Weather Kwali, Abuja Federal Capital Territory today
Weather forecast Kwali, Abuja Federal Capital Territory April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening initially cloudy, later overcast. The highest temperature 36 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night the lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kwali, Abuja Federal Capital Territory, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1009 hPa | 72 % | 21 °C | 96 % | 0% | 0% | 1% | 96% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1009 hPa | 83 % | 23 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 35 °C 40 °C |
0.3 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1007 hPa | 49 % | 22 °C | 41 % | 0% | 23% | 13% | 11% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1005 hPa | 62 % | 23 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1008 hPa | 79 % | 23 °C | 99 % | 0% | 15% | 0% | 98% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 86 % | 23 °C | 100 % | 0% | 4% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1008 hPa | 53 % | 22 °C | 19 % | 0% | 7% | 10% | 3% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1005 hPa | 56 % | 21 °C | 9 % | 0% | 3% | 3% | 1% | |
Kwali, Abuja Federal Capital Territory, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 8.8835; 7.0186
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 6 229
Altitude: 195 m
The administrative part:
- Federal Capital Territory, Abuja
- Kwali, Kwali, Abuja Federal Capital Territory
Something wrong, something missing?
Weather Kwali, Abuja Federal Capital Territory, Nigeria. Weather forecast Kwali, Abuja Federal Capital Territory.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kwali, Abuja Federal Capital Territory is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kwali, Abuja Federal Capital Territory
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 27.6 °C | 20.4 °C | 34.7 °C | |
| February | 29.3 °C | 22.8 °C | 36.8 °C | |
| March | 30.2 °C | 24.5 °C | 37.1 °C | 1 |
| April | 28.9 °C | 24.8 °C | 35.7 °C | 4 |
| May | 27.3 °C | 23.7 °C | 32.8 °C | 9 |
| June | 26.0 °C | 22.3 °C | 30.7 °C | 12 |
| July | 25.1 °C | 22.1 °C | 29.1 °C | 14 |
| August | 25.2 °C | 21.8 °C | 28.8 °C | 16 |
| September | 24.9 °C | 21.6 °C | 30.0 °C | 16 |
| October | 26.3 °C | 21.5 °C | 32.0 °C | 8 |
| November | 26.9 °C | 19.4 °C | 34.4 °C | |
| December | 26.7 °C | 19.3 °C | 34.7 °C |
Astronomical information Kwali, Abuja Federal Capital Territory
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:16 am | 6:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 12:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 7:04 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:30 am | 7:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:04 am | 7:54 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:30 pm | 04/28/2026 3:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |