Weather Kuta the day after tomorrow
Weather forecast Kuta April 30, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning cloudy, in the afternoon rain showers, in the evening initially rain showers, later overcast. The highest temperature 34 °C. Total rainfall 3.0 mm. At night the lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kuta, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1010 hPa | 95 % | 23 °C | 18 % | 0% | 0% | 4% | 13% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 33 °C 38 °C |
2.9 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1010 hPa | 57 % | 23 °C | 27 % | 0% | 18% | 7% | 8% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1008 hPa | 77 % | 23 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 5% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.4 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1010 hPa | 93 % | 24 °C | 100 % | 0% | 21% | 2% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 33 °C 38 °C |
4.4 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1009 hPa | 57 % | 23 °C | 30 % | 0% | 19% | 7% | 10% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1008 hPa | 81 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
Kuta, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 7.0790; 3.2154
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kuta, Nigeria. Weather forecast Kuta.
Kuta - weather nearby - bigger cities
Kuta - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kuta is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kuta
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:33 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 12:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:11 am | 7:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:46 am | 7:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:21 am | 8:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:16 pm | 04/30/2026 5:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |