Weather Kunbiya weekend
Weather forecast for Kunbiya for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon partly cloudy. Sunday during the day morning clear, in the afternoon cloudy, in the evening initially cloudy, later partly cloudy.
Friday, May 1
33 / 25°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
| 25 °C | 30 °C | 1 am | |
| 25 °C | 30 °C | 7 am | |
| 33 °C | 38 °C | 1 pm | |
| 30 °C | 36 °C | 7 pm |
sunrise 5:58 am
sunset 6:24 pm
HOURLY
sunset 6:24 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kunbiya, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1009 hPa | 89 % | 22 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1010 hPa | 84 % | 22 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1008 hPa | 55 % | 23 °C | 25 % | 0% | 0% | 9% | 18% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1006 hPa | 66 % | 23 °C | 10 % | 0% | 3% | 10% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1007 hPa | 79 % | 21 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1009 hPa | 73 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 34 °C 39 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1007 hPa | 54 % | 23 °C | 21 % | 0% | 3% | 19% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1006 hPa | 65 % | 23 °C | 14 % | 0% | 0% | 10% | 3% | |
Kunbiya, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 8.6683; 11.4704
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kunbiya, Nigeria. Weather forecast Kunbiya.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kunbiya is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kunbiya
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 6:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:11 pm | 12:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 6:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 7:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 7:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:29 pm | 05/01/2026 5:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |