Weather Kumagunnam today
Weather forecast Kumagunnam April 29, 2026
During the day clear, in the evening initially clear, later partly cloudy. The highest temperature 40 °C. At night clear. The lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kumagunnam, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1007 hPa | 10 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1008 hPa | 11 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 40 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1007 hPa | 5 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1005 hPa | 8 % | -4 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1008 hPa | 11 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1010 hPa | 13 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 39 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1009 hPa | 6 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1006 hPa | 8 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Kumagunnam, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 13.1550; 10.6347
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 16 557
Altitude: 347 m
The administrative part:
- Yobe State, Damaturu, Yobe
- Yusufari, Yusufari
Something wrong, something missing?
Weather Kumagunnam, Nigeria. Weather forecast Kumagunnam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kumagunnam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kumagunnam
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kumagunnam
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 12:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:09 am | 7:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:43 am | 7:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:02 pm | 04/29/2026 4:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |