Weather Kula today
| 34 °C | 35 °C | 5 pm | |
| 31 °C | 33 °C | 7 pm | |
| 29 °C | 31 °C | 9 pm | |
| 27 °C | 30 °C | 11 pm |
sunrise 6:05 am
sunset 6:32 pm
HOURLY
sunset 6:32 pm
Weather forecast Kula April 29, 2026
Afternoon in the afternoon partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 36 °C. At night overcast. The lowest temperature 27 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kula, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1012 hPa | 55 % | 19 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1011 hPa | 44 % | 18 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 36 % | 16 °C | 4 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 35 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1009 hPa | 31 % | 15 °C | 26 % | 0% | 0% | 26% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1008 hPa | 26 % | 13 °C | 40 % | 0% | 0% | 40% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1007 hPa | 28 % | 14 °C | 28 % | 0% | 0% | 28% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1006 hPa | 27 % | 14 °C | 23 % | 0% | 0% | 22% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 35 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1006 hPa | 29 % | 14 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1006 hPa | 33 % | 15 °C | 28 % | 0% | 0% | 28% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1007 hPa | 38 % | 16 °C | 43 % | 0% | 0% | 35% | 12% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1008 hPa | 44 % | 17 °C | 35 % | 0% | 0% | 26% | 13% | |
| 8 PM
3 PM
| partly cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1009 hPa | 51 % | 18 °C | 14 % | 0% | 0% | 13% | 1% | |
| 9 PM
4 PM
| partly cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1010 hPa | 55 % | 18 °C | 34 % | 0% | 0% | 21% | 16% | |
| 10 PM
5 PM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1011 hPa | 57 % | 18 °C | 30 % | 0% | 0% | 15% | 17% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1011 hPa | 61 % | 19 °C | 42 % | 0% | 0% | 23% | 24% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1011 hPa | 64 % | 19 °C | 82 % | 0% | 0% | 33% | 72% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1010 hPa | 66 % | 19 °C | 86 % | 0% | 0% | 15% | 84% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1010 hPa | 68 % | 19 °C | 96 % | 0% | 0% | 11% | 96% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1010 hPa | 70 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 71 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1011 hPa | 71 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 51% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1011 hPa | 72 % | 19 °C | 96 % | 0% | 0% | 7% | 96% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1012 hPa | 69 % | 19 °C | 96 % | 0% | 0% | 7% | 96% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1013 hPa | 59 % | 19 °C | 99 % | 0% | 0% | 1% | 99% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1014 hPa | 52 % | 19 °C | 40 % | 0% | 0% | 4% | 37% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1013 hPa | 44 % | 18 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 11 AM
6 AM
| partly cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1013 hPa | 39 % | 17 °C | 32 % | 0% | 0% | 1% | 32% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 35 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1011 hPa | 34 % | 16 °C | 58 % | 0% | 0% | 4% | 57% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1010 hPa | 31 % | 16 °C | 93 % | 0% | 0% | 39% | 88% | |
| 2 PM
9 AM
| rain | 35 °C 36 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1009 hPa | 32 % | 16 °C | 94 % | 0% | 0% | 47% | 89% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
1009 hPa | 54 % | 19 °C | 88 % | 0% | 0% | 28% | 84% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1008 hPa | 40 % | 17 °C | 67 % | 0% | 0% | 32% | 51% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1008 hPa | 40 % | 17 °C | 42 % | 0% | 0% | 31% | 21% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1008 hPa | 49 % | 18 °C | 53 % | 0% | 0% | 25% | 39% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1010 hPa | 51 % | 18 °C | 60 % | 0% | 0% | 35% | 40% | |
| 8 PM
3 PM
| partly cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1010 hPa | 55 % | 19 °C | 32 % | 0% | 0% | 11% | 23% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1010 hPa | 60 % | 20 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1011 hPa | 63 % | 20 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1011 hPa | 65 % | 20 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
Kula, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 9.5346; 9.6232
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kula, Nigeria. Weather forecast Kula.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kula is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kula
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kula
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:18 pm | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:43 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:52 am | 7:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:05 pm | 04/29/2026 4:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |