Weather Kayode today
| 28 °C | 33 °C | 9 am | |
| 32 °C | 37 °C | 12 pm | |
| 30 °C | 35 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 32 °C | 9 pm |
sunrise 6:32 am
sunset 6:54 pm
HOURLY
sunset 6:54 pm
Weather forecast Kayode April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon rain, in the evening initially rain, later overcast. The highest temperature 33 °C. Total rainfall 3.7 mm. At night cloudy. The lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kayode, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1011 hPa | 87 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 16% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1010 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 1% | 10% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1009 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1009 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1010 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 99% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1011 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 18% | 99% | 50% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 87 % | 23 °C | 95 % | 0% | 15% | 93% | 9% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1012 hPa | 78 % | 23 °C | 95 % | 0% | 33% | 87% | 12% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1012 hPa | 71 % | 23 °C | 47 % | 0% | 33% | 17% | 3% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 63 % | 23 °C | 46 % | 0% | 40% | 9% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1011 hPa | 60 % | 23 °C | 17 % | 0% | 9% | 8% | 2% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1009 hPa | 59 % | 23 °C | 23 % | 0% | 7% | 7% | 11% | |
| 2 PM
9 AM
| heavy rain showers | 33 °C 38 °C |
1.8 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1008 hPa | 56 % | 23 °C | 46 % | 0% | 21% | 7% | 31% | |
| 3 PM
10 AM
| light rain | 30 °C 35 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1008 hPa | 71 % | 24 °C | 100 % | 0% | 38% | 25% | 99% | |
| 4 PM
11 AM
| heavy rain | 29 °C 34 °C |
1.5 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1008 hPa | 76 % | 24 °C | 100 % | 0% | 18% | 24% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1007 hPa | 80 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 47% | 99% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1007 hPa | 79 % | 23 °C | 99 % | 0% | 2% | 5% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1008 hPa | 83 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1009 hPa | 87 % | 24 °C | 100 % | 0% | 4% | 26% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1010 hPa | 89 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1011 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 18% | 52% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1011 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 7% | 4% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1011 hPa | 93 % | 24 °C | 100 % | 0% | 5% | 14% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1010 hPa | 94 % | 24 °C | 99 % | 0% | 0% | 6% | 99% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1009 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1009 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 98 % | 0% | 0% | 1% | 98% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 98 % | 0% | 3% | 0% | 98% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 26 % | 0% | 14% | 0% | 14% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1011 hPa | 90 % | 24 °C | 36 % | 0% | 33% | 0% | 5% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1011 hPa | 78 % | 23 °C | 46 % | 0% | 43% | 0% | 6% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 70 % | 23 °C | 83 % | 0% | 82% | 0% | 3% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 63 % | 23 °C | 72 % | 0% | 70% | 3% | 10% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1010 hPa | 59 % | 23 °C | 17 % | 0% | 12% | 7% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1009 hPa | 58 % | 23 °C | 10 % | 0% | 4% | 6% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain showers | 33 °C 38 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1008 hPa | 57 % | 23 °C | 15 % | 0% | 4% | 11% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| heavy rain showers | 33 °C 37 °C |
2.3 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1007 hPa | 56 % | 23 °C | 48 % | 0% | 28% | 27% | 21% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h south |
1008 hPa | 89 % | 24 °C | 87 % | 0% | 14% | 73% | 42% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1008 hPa | 79 % | 24 °C | 72 % | 0% | 4% | 48% | 44% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1008 hPa | 76 % | 23 °C | 57 % | 0% | 2% | 8% | 52% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1008 hPa | 80 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1009 hPa | 83 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 85 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1011 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 3% | 3% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 91 % | 23 °C | 100 % | 0% | 7% | 0% | 100% | |
Kayode, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 7.2404; 3.5312
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kayode, Nigeria. Weather forecast Kayode.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kayode is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kayode
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kayode
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:32 am | 6:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:43 pm | 12:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:10 am | 7:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:45 am | 7:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:20 am | 8:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:44 pm | 04/28/2026 4:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |