Weather Kruis, Limburg week
Weather forecast for Kruis, Limburg for this and next week.
Friday, May 1
22 / 8°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kruis, Limburg, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1025 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1026 hPa | 41 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 45 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 46 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1025 hPa | 45 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1024 hPa | 47 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1025 hPa | 47 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1025 hPa | 46 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1024 hPa | 39 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1024 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1024 hPa | 35 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1023 hPa | 30 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1023 hPa | 28 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1019 hPa | 44 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1019 hPa | 41 % | 1 °C | 52 % | 0% | 0% | 2% | 51% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1018 hPa | 59 % | 6 °C | 100 % | 0% | 14% | 51% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 23 °C 23 °C |
2.2 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1016 hPa | 52 % | 12 °C | 100 % | 0% | 77% | 45% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1013 hPa | 71 % | 14 °C | 100 % | 0% | 1% | 29% | 100% | |
Kruis, Limburg, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 50.9067; 5.8174
Time zone: Europe / Amsterdam
Something wrong, something missing?
Weather Kruis, Limburg, Netherlands. Weather forecast Kruis, Limburg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kruis, Limburg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kruis, Limburg
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 8:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:33 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 9:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:44 am | 10:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:46 am | 11:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:03 pm | 05/01/2026 5:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |