Weather Krabbendam today
Weather forecast Krabbendam April 28, 2026
During the day the highest temperature 12 °C. At night clear. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Krabbendam, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1026 hPa | 58 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1026 hPa | 60 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1027 hPa | 57 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1027 hPa | 54 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1027 hPa | 48 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1027 hPa | 46 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1027 hPa | 41 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1028 hPa | 50 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1028 hPa | 50 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1028 hPa | 51 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1028 hPa | 55 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1028 hPa | 47 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1029 hPa | 39 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1029 hPa | 34 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1029 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1029 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1029 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1028 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1028 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1027 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1027 hPa | 32 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1027 hPa | 35 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1027 hPa | 41 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1028 hPa | 52 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1028 hPa | 57 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1029 hPa | 58 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Krabbendam, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 52.7317; 4.7028
Time zone: Europe / Amsterdam
Population: 140
Altitude: 1 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Krabbendam, Netherlands. Weather forecast Krabbendam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Krabbendam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Krabbendam
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Krabbendam
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:14 am | 9:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:38 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 9:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 10:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:43 am | 11:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:26 pm | 04/28/2026 5 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |