Weather Kerkwijk weekend
Weather forecast for Kerkwijk for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, in the afternoon light rain. Sunday during the day overcast, later morning heavy rain, in the afternoon rain.
Friday, May 1
24 / 10°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 13 °C | 10 °C | 9 am | |
| 19 °C | 16 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 9:03 pm
HOURLY
sunset 9:03 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kerkwijk, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1026 hPa | 37 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1026 hPa | 38 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1026 hPa | 40 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1026 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1025 hPa | 44 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1025 hPa | 47 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1025 hPa | 47 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1026 hPa | 48 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1026 hPa | 45 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1026 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1025 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1025 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1025 hPa | 27 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1024 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1023 hPa | 25 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1023 hPa | 26 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1022 hPa | 27 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1021 hPa | 27 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1021 hPa | 26 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1020 hPa | 28 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1020 hPa | 31 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1020 hPa | 33 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1020 hPa | 35 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1020 hPa | 38 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 41 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 44 % | 3 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 46 % | 3 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1018 hPa | 89 % | 13 °C | 97 % | 0% | 9% | 0% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 23 °C 22 °C |
0.6 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1016 hPa | 42 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1013 hPa | 76 % | 13 °C | 100 % | 0% | 8% | 57% | 100% | |
Kerkwijk, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 51.7750; 5.2208
Time zone: Europe / Amsterdam
Population: 420
Altitude: 5 m
The administrative part:
- Provincie Gelderland, Arnhem
- Zaltbommel, Zaltbommel
Something wrong, something missing?
Weather Kerkwijk, Netherlands. Weather forecast Kerkwijk.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kerkwijk is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kerkwijk
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 9:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:36 pm | 14:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 9:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:41 am | 10:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:39 am | 11:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:08 pm | 05/01/2026 5:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |