Weather Gerwen long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Gerwen for ten days.
Wednesday, May 20
19 / 12°C
| 1.6 mm | 17 km/h |
| 12 °C | 12 °C | 2 am | |
| 12 °C | 12 °C | 8 am | |
| 19 °C | 18 °C | 2 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 5:38 am
sunset 9:30 pm
HOURLY
sunset 9:30 pm
|
|
|
|
Weather forecast Gerwen, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1017 hPa | 93 % | 11 °C | 74 % | 0% | 2% | 74% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1019 hPa | 90 % | 10 °C | 98 % | 0% | 6% | 0% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 19 °C 19 °C |
1.2 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1021 hPa | 62 % | 11 °C | 56 % | 0% | 12% | 50% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1022 hPa | 75 % | 11 °C | 31 % | 0% | 28% | 3% | 0% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1026 hPa | 92 % | 10 °C | 18 % | 0% | 13% | 2% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1028 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 27% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1029 hPa | 57 % | 10 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1029 hPa | 62 % | 11 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
Gerwen, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 51.4900; 5.5625
Time zone: Europe / Amsterdam
Population: 1 735
Altitude: 17 m
The administrative part:
- North Brabant, 's-Hertogenbosch
- Nuenen, Nuenen
Something wrong, something missing?
Weather Gerwen, Netherlands. Weather forecast Gerwen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gerwen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gerwen
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:38 am | 9:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:34 pm | 15:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:55 am | 10:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 11:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:15 am | 1 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:36 am | 05/21/2026 1:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |