Weather Elshof week
Weather forecast for Elshof for this and next week.
Wednesday, May 20
16 / 12°C
| 6.0 mm | 23 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 2 am | |
| 12 °C | 12 °C | 8 am | |
| 16 °C | 15 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 5:32 am
sunset 9:32 pm
HOURLY
sunset 9:32 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Elshof, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1016 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 89% | 43% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.9 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1018 hPa | 86 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 16 °C 15 °C |
4.9 mm | 6.4 m/s23 km/h southwest |
1020 hPa | 71 % | 11 °C | 97 % | 0% | 32% | 96% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1021 hPa | 92 % | 13 °C | 18 % | 0% | 10% | 8% | 0% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1024 hPa | 96 % | 11 °C | 49 % | 0% | 48% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1027 hPa | 96 % | 12 °C | 96 % | 0% | 96% | 2% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1029 hPa | 63 % | 12 °C | 88 % | 0% | 79% | 10% | 41% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1029 hPa | 74 % | 13 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
Elshof, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 52.3933; 6.2000
Time zone: Europe / Amsterdam
Population: 750
Altitude: 3 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Elshof, Netherlands. Weather forecast Elshof.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Elshof is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Elshof
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:32 am | 9:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:31 pm | 16:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:47 am | 10:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:45 am | 11:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:27 am | 05/21/2026 2:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |