Weather Egchel today
| 20 °C | 20 °C | 4 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 6 pm | |
| 19 °C | 20 °C | 8 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 9:29 pm
HOURLY
sunset 9:29 pm
Weather forecast Egchel May 21, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 20 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Egchel, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1028 hPa | 64 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 73% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1028 hPa | 63 % | 11 °C | 96 % | 0% | 74% | 0% | 85% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1028 hPa | 58 % | 11 °C | 99 % | 0% | 85% | 0% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1028 hPa | 55 % | 10 °C | 100 % | 0% | 87% | 2% | 98% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1027 hPa | 53 % | 10 °C | 99 % | 0% | 93% | 0% | 82% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1027 hPa | 54 % | 10 °C | 74 % | 0% | 44% | 0% | 52% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1027 hPa | 57 % | 11 °C | 46 % | 0% | 45% | 0% | 1% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1027 hPa | 68 % | 13 °C | 9 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1027 hPa | 71 % | 12 °C | 18 % | 0% | 6% | 0% | 13% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1027 hPa | 78 % | 11 °C | 10 % | 0% | 1% | 0% | 9% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1028 hPa | 83 % | 11 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
Tomorrow, Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1028 hPa | 85 % | 11 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1028 hPa | 87 % | 10 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1028 hPa | 89 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1028 hPa | 90 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1028 hPa | 93 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1028 hPa | 93 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1028 hPa | 93 % | 9 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1029 hPa | 89 % | 10 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1029 hPa | 87 % | 12 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1029 hPa | 81 % | 13 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1029 hPa | 70 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1029 hPa | 62 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1029 hPa | 57 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1028 hPa | 54 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1028 hPa | 53 % | 12 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1028 hPa | 53 % | 12 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1028 hPa | 53 % | 13 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1027 hPa | 53 % | 13 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1027 hPa | 54 % | 13 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1027 hPa | 57 % | 13 °C | 10 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1027 hPa | 67 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1027 hPa | 74 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1027 hPa | 78 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1027 hPa | 84 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Egchel, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 51.3142; 5.9722
Time zone: Europe / Amsterdam
Population: 1 115
Altitude: 34 m
The administrative part:
- Limburg, Maastricht
- Gemeente Peel en Maas, Panningen
Something wrong, something missing?
Weather Egchel, Netherlands. Weather forecast Egchel.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Egchel is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Egchel
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Egchel
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 9:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:32 pm | 15:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 10:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 11:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:12 am | 1 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 10:03 am | 05/22/2026 2:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |