Weather Ees long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ees for ten days.
Monday, May 4
16 / 11°C
| 4.0 mm | 13 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 2 am | |
| 11 °C | 11 °C | 8 am | |
| 16 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 8 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 9:06 pm
HOURLY
sunset 9:06 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ees, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0-0.7 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1011 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 27% | 99% | 95% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.0-2.8 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1011 hPa | 87 % | 9 °C | 99 % | 0% | 36% | 16% | 54% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.0-4.4 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1011 hPa | 80 % | 13 °C | 100 % | 0% | 87% | 99% | 94% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1012 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 94% | 84% | 100% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1014 hPa | 88 % | 7 °C | 52 % | 0% | 7% | 28% | 42% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1015 hPa | 83 % | 5 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 65 % | 6 °C | 99 % | 0% | 99% | 89% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1015 hPa | 71 % | 4 °C | 92 % | 0% | 57% | 60% | 64% | |
Ees, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 52.9083; 6.8056
Time zone: Europe / Amsterdam
Population: 310
Altitude: 17 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Ees, Netherlands. Weather forecast Ees.
Ees - weather nearby - bigger cities
Ees - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ees is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ees
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 9:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 15:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 9:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 10:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:07 am | 11:55 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:50 pm | 05/04/2026 6:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |